25 czerwca 2010, 17:25

Wyspy Samoa

Wyspiarskie państwo położone na południu Oceanu Spokojnego utrzymuje się przede wszystkim z dotacji finansowych zaprzyjaźnionych państw i turystyki, ponieważ każdego roku te strony odwiedza ponad 100 ...

Wyspiarskie państwo położone na południu Oceanu Spokojnego utrzymuje się przede wszystkim z dotacji finansowych zaprzyjaźnionych państw i turystyki, ponieważ każdego roku te strony odwiedza ponad 100 tysięcy podróżników. Turystów przyciąga bogata historia Samoańczyków. Pierwsi osadnicy przybyli na łodziach z Tonga przeszło 3 tysiące lat temu. Europejczycy odkryli je jednak dopiero w siedemnastym wieku, ale szybko o nich zapomniano. Kolejnego ich odkrycia dokonano wieku później, tym razem określając je jako Wyspy Żeglarskie. W dziewiętnastym wieku wyspy Samoa podzielono i dzięki temu część z nich otrzymały Niemcy i Stany Zjednoczone. Po zawirowaniach politycznych dopiero w latach 60. ubiegłego wieku wyspy stały się w pełni niezależne. Turyści nie mogą sobie odmówić nurkowania na miejscowych rafach koralowych, które otaczają każdą z 14 wysp. Nad większością wysp górują wulkany porośnięte gęstymi, nieprzemierzonymi lasami deszczowymi. Samoa znajduje się pod wpływem klimatu równikowego, dlatego też jest nie tylko gorąco, ale również wilgotno. Burze to codzienność, zwłaszcza w godzinach popołudniowych i wieczornych. Nic więc dziwnego, że spada tam dziesięciokrotnie więcej deszczu niż na polskie miasta. Ubiorem nie trzeba się przejmować, ponieważ przez cały rok temperatura do znudzenia utrzymuje się na poziomie 27 stopni. Turyści lubią odwiedzać Samoa w porze najmniejszych sum opadów, czyli między kwietniem a październikiem. W pozostałej połowie roku możliwe są cyklony tropikalne. Na Samoa odczuwane są trzęsienia ziemi, których epicentra mogą się znajdować na aktywnych uskokach tektonicznych. Nie jest to jednak wyjątek, ponieważ niemal wszystkie wyspy Pacyfiku są aktywne sejsmicznie.
autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz