25 czerwca 2010, 17:25

Pustynna Namibia

Pora deszczowa w Namibii rozpoczęła się nadzwyczaj wysokimi temperaturami. Najcieplejszym regionem tego kraju, leżącego na południowo-zachodnim wybrzeżu Afryki, jest Pustynia Namib. Codzienne temperatura ...

Pora deszczowa w Namibii rozpoczęła się nadzwyczaj wysokimi temperaturami. Najcieplejszym regionem tego kraju, leżącego na południowo-zachodnim wybrzeżu Afryki, jest Pustynia Namib. Codzienne temperatura sięga tam 35 stopni. W Namibii upały pojawiają się już w szczycie pory deszczowej, czyli w grudniu. Tymczasem na terenach Pustyni Namib, rozciągającej się wzdłuż wybrzeża Atlantyku opadów się nie notuje. Panuje tam klimat wybitnie suchy, a to za sprawą wpływu zimnego Prądu Benguelskiego. Namibia słynąca w diamentów przyciąga nie tylko badaczy osobliwej fauny i flory. Mimo, że kraj ten leży na Czarnym Lądzie to jednak nie jest tam aż tak upalnie jakby się mogło wydawać. Pustynie powstały wskutek braku opadów, a nie wysokich temperatur. Średnia temperatura w najcieplejszym miesiącu, czyli lutym to zaledwie 17–19 stopni, w najchłodniejszym, czyli lipcu lub sierpniu wynosi 12–13 stopni. Stąd więc spore zaskoczenie przemierzających pustkowia Namibii, że panują tak przerażające upały. Egzotyczna Namibia kusi niezwykłymi krajobrazami i kulturą mieszkańców. Nie może więc przynajmniej zabraknąć stolicy Windhuk, na planie zimowo-wiosennych podróży. W mieście tym spokojnie porozumiemy się w języku angielskim, gdyż taki właśnie język obowiązuje oficjalnie w całym kraju. Dla tych, którzy planują większe wojaże przyda się też informacje, że Namibia graniczy z Angolą, Zambią, Botswaną i RPA, krajami kipiącymi nieznanymi Europejczykom zwyczajami, które warto byłoby poznać.
autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz