1 stycznia 2016, 00:00

Chmura szelfowa

Podczas burzy obok mammatusa na niebie zaobserwować można jeszcze groźniej wyglądającą chmurę, potocznie nazywaną chmurą szelfową lub też wałem chmurowym.

Podczas burzy obok mammatusa na niebie zaobserwować można jeszcze groźniej wyglądającą chmurę, potocznie nazywaną chmurą szelfową lub też wałem chmurowym. Jest to charakterystyczny poziomy łuk utworzony z chmur zawieszony na czole u dołu chmury burzowej cumulonimbus. Wygląda on jak falbanka i często kojarzony jest z obrazem apokalipsy. Niestety właśnie takie widoki mogą się pojawić po jego nadciągnięciu, ponieważ zdarza się, że przejściu chmury szelfowej towarzyszy gwałtowny wiatr, nazywany szkwałem. Od czasu do czasu możliwe jest także wytworzenie się tornada. Po jej przejściu dociera już właściwa część chmury burzowej z ulewnym deszczem, gradobiciami i wyładowaniami atmosferycznymi. Chmura szelfowa jest więc często ostatnim dzwonkiem do ukrycia się w bezpiecznym miejscu. Wytworzenie się tej chmury możliwe jest tylko wtedy, kiedy burza jest niezwykle aktywna. Tworzy się w wyniku działalności bardzo gwałtownych prądów powietrznych. Jej struktura i działanie w skutkach może przypominać falę uderzeniową po wybuchu potężnej bomby. www.twojapogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

Jarosław "Alebazi" Grywaczewski | 2011-07-29, 09:51

... widziałem ...

... takie podobne "cudo" przemknęło 10.07 nad Jastrzębiem , a mówili , że była ta chmura od Zebrzydowic do Rudy Śl ... .... kilka jej zdjęć w mojej galerii na fb ... fb . com / media / set / ?set=a.178274028901831.46862.100001577064139&type=1

Iznogud | 2011-02-13, 20:55

Wał szkwałowy

To jest piękne, jeśli jest się od tego daleko i w bezpiecznym miejscu. Kiedyś byliśmy na wakacjach w małej wiosce w powiecie częstochowskim - pewnego gorącego popołudnia na niebie pojawił się taki właśnie czarny wał szkwałowy, który szybko zbliżał się w naszą stronę. Gdy chmury się zbliżyły, nagle zerwał się bardzo mocny wiatr, pioruny waliły jeden za drugim, zaczął padać bardzo gęsty deszcz, a później grad. W ogródku wszystko zostało połamane, w dachu pojawiły się dziury, auto również trochę ucierpiało, ale to i tak nic - najgorsze przejścia mieli mieszkańcy pobliskich miejscowości (m.in. Wola Mokrzeska), gdzie trąba powietrzna pozrywała dachy i linie energetyczne.... Od tamtej pory na hasło wał szkwałowy włosy stają dęba.

Piotr Soborak | 2010-10-04, 22:00

Shelf Cloud

Piękne chmury, ale i groźne podmuchy wiatru niosą... Czy to pierwsze to nie czasem roll cloud ?

Andrzej Nobik | 2010-09-04, 20:03

shelf cloud

piękna jest ta chmura