1 stycznia 2016, 00:00

Rozdarte niebo

Dawno, dawno temu ludzie powszechnie myśleli, że niebo to płótno na którym namalowane są chmury. Przemieszczają się one tylko dlatego, że płótno się zwija.

Jednak wraz z rozwojem nauki i techniki pojęcie zjawisk dziejących się nad naszymi głowami zupełnie się zmieniło.

Dzisiaj wiemy już, że chmury to skondensowana para wodna, a ich wędrówka jest możliwa tylko dlatego, że na dużych wysokościach nad ziemią wieją bardzo silne wiatry.

Są jednak zjawiska, które wydają się potwierdzać myślenie pradawnych. Na zdjęciach, które zamieszczamy pod artykułem, widoczne są różne odcienie nieba podczas zachodu Słońca.

Niebo jest podzielone na dwie części, zupełnie tak jakby było to płótno bardzo nieelegancko zszyte. Różne kolory nieba oddziela niemal pionowa linia. Chociaż wygląda to dziwnie i zarazem podejrzanie, to w rzeczywistości nic nadzwyczajnego.

Nie jest to absolutnie źle zszyte płótno, lecz efekt działalności promieni słonecznych. Podczas zachodu Słońca promienie padają pod dużym kątem na chmury. Najczęściej ma to miejsce, kiedy znajdujemy się między Słońcem a chmurą burzową.

Promienie słoneczne wówczas załamują się i odbijają od kropel wody z których zbudowana jest chmura, a następnie powodują przyciemnienie się części nieba. Bardzo podobne zjawisko obserwujemy podczas tęczy, kiedy wewnątrz łuku niebo wydaje się być znacznie jaśniejsze niż na zewnątrz niego.

Oba odcienie nieba oddziela łuk tęczy. Światło jest odpowiedzialne za najbardziej zachwycające nasze oczy zjawiska w ziemskiej atmosferze. Tęcza, halo, czy też kolory chmur to tylko nieliczne tego przykłady. www.twojapogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

Paula | 2011-08-08, 20:07

wrażenie

łał super to wygląda

Miś | 2010-10-20, 20:54

wiatr

Na górze nie zawsze wieją silne wiatry!

Małgorzata Bliskowska | 2010-10-14, 16:00

rozdarte niebo

Jeszcze nigdy czegoś takiego nie widziałam. Czy ktoś to widzał?

Paula | 2011-08-08, 20:08

Odp: rozdarte niebo

nigdy cudny widok

Andrzej Nobik | 2010-09-04, 19:49

rozdarte niebo

ciekawie to wygląda