20 sierpnia 2009, 16:10

Deszcze zenitalne

W krajach położonych na równiku padają ulewne deszcze, których skala może przerazić mieszkańców strefy umiarkowanej.

W gorące poranki wraz ze wschodzącym Słońcem następuje rozwijanie się chmur, dzięki obecności prądów wstępujących.

Chmury zwiększają swoje rozmiary i w przeciwieństwie do burz, które wędrują nad Polską, stoją w miejscu nie przemieszczając się nawet o kilometr.

Dzięki temu woda, która wyparowała z lasu tropikalnego i w postaci pary wodnej wytworzyła chmurę, zaczyna spadać na ten sam las w postaci deszczu.

Powietrze nad lasem równikowym jest na tyle rozgrzane, że krople deszczu są ciepłe i zaraz po spadnięciu na liście drzew znów wyparowują.

Proces ten nasila się w okresach równonocy wiosennej i jesiennej, kiedy Słońce góruje w zenicie, czyli w punkcie znajdującym się dokładnie nad naszą głową. Promieniowanie słoneczne osiąga wówczas największą intensywność spośród wszystkich regionów naszej planety.

Opady występujące w tym okresie, są nazywane deszczami zenitalnymi. Polakom trudno jest wyobrazić sobie jak bardzo nieprzyjemne warunki atmosferyczne panują w takim tropikalnym lesie podczas deszczy zenitalnych.

Można to porównać jedynie do terrarium w ogrodzie zoologicznym, gdzie zobaczyć można krokodyle, żółwie i kameleony. Temperatura i wilgotność powietrza tam panujące sprawiają, że długo nie można tam przebywać, zwłaszcza w miesiącach letnich. www.twojapogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz