1 stycznia 2016, 00:00

Najbardziej pochmurno

Są miejsca w naszym kraju, gdzie zachmurzone niebo panuje częściej niż w innych regionach. Gdzie chmury dominują nad błękitem nieba i nie warto osiedlać się na dłużej?

Nie lubimy, kiedy po niebie płyną szare chmury przez które nie może się przedostać Słońce. Są w naszym kraju miejsca, gdzie takie krajobrazy niestety dominują. Tak jest na zachodzie i północy Polski, a dokładniej w zachodniej części Dolnego Śląska, w północnej Mazowsza i na Pomorzu, zwłaszcza w jego środkowej części.

Tam w ciągu roku średnio 180 dni mija pod znakiem całkowitego zachmurzenia lub prawie pełnego. W tych miejscach liczba dni pogodnych jest najmniejsza spośród całego kraju i wynosi ledwie 35. Dlaczego na Pomorzu, Mazowszu i Dolnym Śląsku bywa tak często pochmurno?

To efekt przemieszczania się nad Polską frontów atmosferycznych. Przynoszą one chmury, które lubią zbierać się nad specyficznie ukształtowanymi miejscami. W przypadku zachodniej części Dolnego Śląska mamy obszar nizinny kolidujący od zachodu w wyżynami i terenami podgórskimi. Tam właśnie chmury najczęściej lubią się gromadzić, a takim swoistym epicentrum jest Legnica.

W środkowej części Pomorza wpływ również mają wzniesienia, ale też gęste lasy i liczne jeziora. Na północnych krańcach Mazowsza chmury także zapewniane są przez wzniesienia, tym razem znajdujące się na południu województwa warmińsko-mazurskiego. Tworzą one specyficzny mikroklimat, dzięki któremu nieco na południe od nich chmury utrzymują się częściej niż w innych regionach naszego kraju. www.twojapogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Czy jest taki kraj na świecie, w którym nigdy nie panował upał?

15 października 2017, 09:13

Ziemia to planeta pogodowych skrajności. Na Antarktydzie temperatura potrafi spadać do prawie minus 100 stopni, z kolei na pustyniach notuje się prawie 60 stopni w cieniu. Mróz nigdy nie dotarł do tropików, a czy upał sięgnął obszarów polarnych?

Komentarze

Dodaj komentarz