1 stycznia 2016, 00:00

Najbardziej wietrznie

Porywisty wiatr bywa bardziej dokuczliwy niż deszcz. Nie lubimy, kiedy silne podmuchy targają nam włosy, burząc przy tym fryzurę. Są miejsca w Polsce, gdzie ludność szczególnie przyzwyczajona jest do silnego wiatru.

To obszary górskie i podgórskie, a także Wybrzeże. Na południu naszego kraju najbardziej wietrznymi miejscami, poza szczytami górskimi, są Podhale i Podbeskidzie. To właśnie tam najczęściej wieje halny, który w chłodnej porze roku przekracza 100 kilometrów na godzinę, powodując łamanie drzew, zrywanie linii energetycznych i dachów domów.

Gdyby Polskę miał nawiedzić wiatr huraganowy, to największa na to szansa jest nie tylko w rejonie gór, ale także na linii wybrzeża Bałtyku, a dokładnie w pasie od Ustki po Hel. Podczas jesiennych i zimowych sztormów tam wieje najmocniej, zdarza się, że z prędkością 120 km/h. Najpotężniejszy wiatr w historii pomiarów pojawił się na Wybrzeżu w 1964 roku i w Gdańsku osiągał 162 km/h. W rejonie gór wiał jeszcze mocniej. w Bielsku-Białej na Podbeskidziu w 1989 roku wiało do 175 km/h.

Tymczasem w wysokich górach, na Kasprowym Wierchu w Tatrach w 1968 roku do 288 km/h, a na Śnieżce w Sudetach w 1990 roku do nawet 346 km/h. W przypadku Podhala i Podbeskidzia silny wiatr spowodowany jest gwałtownym spłynięciem masy powietrza z gór w kierunku dolin. Natomiast na północnych krańcach Polski, nad brzegami Morza Bałtyckiego, porywisty wiatr to efekt przemieszczania się nad morzem bardzo głębokich niżów, które zahaczają o najbardziej wysunięty w głąb południowego Bałtyku skrawek Polski. www.twojapogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

Tomy M. | 2010-11-01, 01:46

Na śnieżce

Faktycznej prędkości wiatru na Śnieżce nie udało się zmierzyć. Wiatromierz na śnieżce posiada skalę do mierzenia maksymalnej prędkości właśnie 346 km/h i stąd nie wiadomo dokładnie czy i o ile faktycznie przekroczona była ta prędkość wiatru. Ciekawostką jest że domy w całej kotlinie jeleniogórskiej nie ulegają praktycznie żadnym usterkom przy wiatrach o prędkości rzędu 150-170 km/h. Tradycja solidnego wykonania budynków została odziedziczona po niemieckich poprzednikach którzy zasiedlali t tereny w czasach przedwojennych. Takie prędkości wiatrów nie są tutaj niczym szczególnym.