1 stycznia 2016, 00:00

Najmniej burzowo

Burze przyciągają amatorów pięknych widoków, niektórzy lubią je nawet ścigać, aby dreszczyk emocji trwał jak najdłużej. Są miejsca w naszym kraju, gdzie szanse na burze są największe, a są zakątki, gdzie rzadko można je uświadczyć.

Większość z nas nie obawia się burzy, ale jednak, gdy niebo przysłania się czarnymi chmurami i przecinane jest przez błyskawice, jesteśmy niespokojni. Strach przed burzą wielu z nas pozostaje z lat dzieciństwa, kiedy nie wytłumaczono nam jak te zjawisko powstaje. Burze przyciągają amatorów pięknych widoków, niektórzy lubią je nawet ścigać, aby dreszczyk emocji trwał jak najdłużej.

Są miejsca w naszym kraju, gdzie szanse na burze są największe, a są zakątki, gdzie rzadko można je uświadczyć. Tym ostatnim regionem jest północno-zachodnia część Polski. To właśnie tam burze występują w ciągu roku średnio o połowę rzadziej niż na terenach podgórskich południowej części naszego kraju.

Na Pomorzu i Ziemi Lubuskiej burze występują tak rzadko dlatego iż nie sprzyja temu sytuacja atmosferyczna. Po pierwsze nie dochodzi do dużych skrajności temperatury. Wyładowania elektryczne powstają w chmurach najczęściej na styku gorącego i chłodnego powietrza. Na nizinach północno-zachodniej Polski to zjawisko rzadko spotykane.

Latem temperatury nie są tam wysokie i nawet jeśli wiatr zmienia kierunek z południowego na północny, odbywa się to dosyć łagodnie. Nic więc dziwnego, że w ciągu roku nad brzegami Bałtyku i przy północnej granicy z Niemcami średnio możemy liczyć na 18 dni z burzą.

W większości pioruny widoczne są tylko na horyzoncie i szybko zanikają. Dlatego też burze rzadko kiedy są bardzo gwałtowne i powodują kosztowne zniszczenia. www.twojapogoda.pl

autopromocja

Pozostałe wiadomości

miniatura

Pogoda na żywo: Najnowsze wieści przez całą dobę

18 października 2017, 00:00

Przez całą dobę, na żywo, monitorujemy to, co dzieje się w pogodzie w Polsce i na całym świecie. Jeśli w Waszej okolicy zdarzyło się coś ciekawego, czym chcecie się podzielić z innymi, to wysyłajcie do nas zdjęcia, filmiki i informacje. Z nami będziecie na bieżąco!

miniatura

26 stopni w cieniu. Tylko krok do rekordu ciepła dla października

17 października 2017, 08:02

Na babie lato w takim wydaniu czekaliśmy z utęsknieniem. Termometry niemal w całym kraju pokazały powyżej 20 stopni, a miejscami nawet do 26 stopni, i to przy błękitnym, wolnym od chmur niebie. Tylko krok dzieli nas od rekordu ciepła. Jak długo utrzyma się taka aura?

miniatura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

miniatura

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

miniatura

Prognoza 16-dniowa: Co w pogodzie do końca października?

15 października 2017, 13:11

Przed nami druga połowa października. Co nam przyniesie w pogodzie? Czy będzie ciepło i słonecznie, jak przystało na złotą polską jesień? A może aura będzie kaprysić i przyniesie ponure, mokre, wietrzne i zimne dni? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Komentarze

Dodaj komentarz

Aśka | 2011-02-22, 11:55

słabo burzowe regiony

w Wielkopolsce też burze wystepują bardzo rzadko, w zeszłym roku w Poznaniu i okolicach przez cały okres letni było najwyżej pare burz, słabizna...