Wejherowo

Czy warto odwiedzić Wejherowo? Z pewnością tak. To niewielkie miasto w województwie pomorskim przyciąga co roku wielu turystów swoim klimatem. Jedną z głównych jego zalet jest oczywiście położenie tuż przy morzu, ale aktywni wczasowicze z pewnością zechcą poznać także pozostałe uroki tej miejscowości.

W Wejherowie zobaczyć możemy kilkanaście cennych zabytków. Wśród nich znajduje się m.in. Kalwaria Wejherowska – grupa 26 barokowych, rokokowych i neogotyckich kaplic z XVII wieku ufundowanych przez założyciela miasta, Jakuba Wejhera. Kaplice rozmieszczone są na rozległej przestrzeni, dzięki czemu tworzą ciekawy kompleks budynków wraz z zabudową miasta.

Wejherowo jest wręcz stworzone do spacerowania. Główną ulicą starego miasta jest ulica Jana III Sobieskiego, pełniąca funkcję miejskiego deptaka. Przemierzając ją, napotkamy na swojej drodze zabytkowe XIX- i XX-wieczne kamienice, XIX-wieczne budynki sądów czy neogotycki kościół św. Stanisława Kostki z pięcioma wieżami. Trafimy też do Parku Miejskiego (dawniej Cmentarz Ewangelicki). Centralnym i reprezentacyjnym punktem miasta jest Plac Jakuba Wejhera – rynek miejski. W jego granicach można podziwiać wielokrotnie remontowany ratusz, który w obecnej formie prezentuje się niezwykle zachęcająco.

Jeśli zapragniemy zwiedzać okolice miasta, warto wybrać się do rezerwatu Gałęźna Góra w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Ciekawym miejscem są też Groty Mechowskie – zadziwiająca jaskinia leżąca w Puszczy Darżlubskiej (którą swoją drogą też warto zobaczyć). Miłośników historii z pewnością zaciekawi Piaśnica. Ten leśny cmentarz, nazywany Kaszubską Golgotą, to miejsce zbrodni hitlerowskich, gdzie stracono około 12 tysięcy Polaków, Kaszubów i Niemców.

Wejherowo zachęca też wydarzeniami kulturalnymi. Co roku organizowane są tam takie imprezy jak czerwcowy Jarmark Wejherowski, lipcowy Festyn Wakacyjny czy wrześniowy Open Air Rock Festival, który niezmiennie przyciąga fanów muzyki gitarowej.

Małomiasteczkowy klimat Wejherowa sprawia, że każdego roku coraz więcej turystów oddaje mu swoje serca. Warto spędzić swój urlop w tym mieście – z pewnością nie zabraknie ani rozrywek, ani okazji do wyciszenia się i odpoczynku na łonie natury.