Ustka

Ustka to jedno z tych miast, które wabią urokiem nadmorskiego kurortu. Szum morskich fal, zapach smażonych ryb, niezliczone atrakcje turystyczne i okazja do wypoczynku – właśnie to przyciąga do niej urlopowiczów.

Odwiedzając to 16-tysięczne, położone w województwie pomorskim miasto, warto przede wszystkim zwiedzić obiekty związane z kulturą morską. Należy do nich z pewnością Port Ustka, obsługujący głównie statki turystyczne i jednostki sportowe. Warto obejrzeć spichrze, które zachowały się po obu stronach portu. W mieście jest udostępniona do zwiedzania latarnia morska. Ciekawostką są również XIX i XX-wieczne domki rybackie i kamieniczki – tak zwana Stara Ustka, ważny element zabytkowej architektury miasta. Należy do niej także XIX-wieczny Kościół Najświętszego Zbawiciela oraz fundamenty XIV-wiecznego Kościoła św. Jana Chrzciciela i św. Mikołaja, który został rozebrany w 1889 roku.

Po obejrzeniu zabytków nadchodzi czas na rozrywkę. Z miasta organizowane są wycieczki na statkach, między innymi rejsy na wyspę Bornholm. Można też wziąć udział w spływie kajakowym na Słupii lub obejrzeć wystawę motyli. Niezmiennie największą atrakcją są rozległe plaże, które przyciągają rozrywkami sportowymi.

Ustka jest miastem o charakterze uzdrowiskowym. Już przed I wojną światową w zbudowanych w 1912 roku usteckich łazienkach leczono choroby dróg oddechowych, układu krążenia, tarczycy i żołądka. Zakład Przyrodoleczniczy  funkcjonuje do dziś i jest jednym z bardziej rozpoznawalnych obiektów w mieście.

Turyści chętnie spacerują po nadmorskiej promenadzie, jednej z najokazalszych na polskim wybrzeżu. Prowadzi ona do końca nadmorskiego parku. Tam zaś wznosi się wieża widokowa, umożliwiająca zachowanie w pamięci niezwykłych obrazów.

W mieście co roku odbywają się imprezy, w których chętnie biorą udział zarówno turyści, jak i mieszkańcu miasta i regionu. Dużą popularność zdobył Ustecki Festiwal Sztucznych Ogni. Odbywają się wtedy pokazy fajerwerków oraz koncerty i występy artystyczne. Organizowane są też imprezy sportowe – turnieje piłki nożnej i piłki plażowej oraz pokazy tańca na promenadzie.

Ustka wabi i kusi. To przyjemne miasto, w którym każdy wczasowicz z pewnością przyjemnie i aktywnie spędzi wakacje, wypocznie i nabierze sił na powrót do pourlopowej codzienności.