Szczecinek

Wakacje nad jeziorem to nie tylko Mazury. Świetna alternatywą jest Szczecinek – miasto położone na Pomorzu Zachodnim w otoczeniu trzech jezior: Trzesiecko, Wielimie i Wilczkowo. Niezwykłe widoki, niezwykły klimat i niezwykłe atrakcje – to z pewnością znajdziemy w tym niedużym mieście.

Odwiedzając Szczecinek, turyści nastawiają się głównie na wypoczynek nad jeziorami i w lesie. Bliskość przyrody to jeden z głównych atutów miasta. Wzdłuż Jeziora Trzesiecko rozciąga się Park Miejski. Jest w nim ok. 2 tys. drzew liczących ponad 100 lat oraz wiele drzew egzotycznych. Warto odwiedzić też Lasek Zachodni, Małpi Gaj i Las Miejski.

Miłośnicy zabytków nie będą się nudzić z Szczecinku. Do rejestru zabytków został wpisany cały obszar Starego Miasta. Jednymi z ciekawszych miejsc są: południowe skrzydło XIV-wiecznego Zamku Książąt Pomorskich, wybudowany w latach 1905-1908 neogotycki Kościół Narodzenia NMP z 78-metrową wieżą czy XIX-wieczna Cerkiew pw. Świętej Trójcy. Uwagę przyciąga też XIX-wieczny neogotycki ratusz. Miasto jest wypełnione także innymi interesującymi obiektami. Na uwagę zasługuje Cmentarz Żydowski, schrony Wału Pomorskiego, Kalwaria Szczecinecka, Wieża Przemysława oraz dużo więcej. Może zabraknąć czasu, żeby zobaczyć wszystko!

Pasjonaci aktywnego wypoczynku znajdą w mieście liczne obiekty sportowe – hale, korty tenisowe czy basen. Od 2008 roku w Szczecinku funkcjonuje jeden z najdłuższych na świecie wyciąg do nart wodnych – jego długość to 1100 metrów. Jest to jedna z głównych atrakcji miasta.

Ciekawą opcją, z której warto skorzystać, jest podróż tramwajem wodnym po jeziorze Trzesiecko. Wybrać można spośród dwóch jednostek, rejs oferują bowiem Królowa Jadwiga i Bayern. Ta przyjemna wycieczka z pewnością spodoba się zwłaszcza dzieciom.

Władze miasta dbają o to, by turyści i mieszkańcy nie mogli narzekać na brak rozrywek, zwłaszcza w okresie letnim. Liczne koncerty plenerowe, występy kabaretów czy zawody sportowe zdecydowanie umilają wszystkim czas.

Szczecinek to miejsce, gdzie można wypocząć, nabrać sił, a przy okazji dobrze się bawić i zebrać kilka przyjemnych wspomnień.