Świnoujście

Świnoujście to miasto w województwie zachodniopomorskim słynące ze swoich właściwości uzdrowiskowych, położone na 3 dużych wyspach - Uznam, Wolin, Karsibór oraz na kilkudziesięciu niezamieszkanych wysepkach. Z tego względu obszar charakteryzuje się specyficzną florą i fauną, skupiającą wiele rzadkich i chronionych gatunków i pomników przyrody, jak dąb „Szyper”, jodła „Elżbieta” czy lipy „Żony marynarzy”.

Czy oprócz niesamowitej przyrody jest w Świnoujściu coś wartego zobaczenia? Oczywiście! Wszystkich zabytków miasta nie sposób nawet wymienić, ale wśród nich wyróżniają się niewątpliwie chronione prawnie: układy urbanistyczne z XVIII-XIX, zespół fortów twierdzy Świnoujście nad rzeką Świną wybudowanych w latach 1848-63 i 1877-1900, Park Zdrojowy, z XIX wieku, gmach poczty przy ul. Piłsudskiego 1, dawny ratusz, z 1805 (obecnie Muzeum Rybołówstwa Morskiego na Placu Rybaka) czy dawna stocznia z lat 1897-1903 przy Wybrzeżu Władysława IV.

Miłośnikom regionalnych ciekawostek polecić można także ryglowe chaty kryte strzechą z końca XVIII wieku znajdujące się na wyspie Karsibór. Do dziś zachowały się tam oryginalne chaty rybackie, dzięki którym wiemy trochę więcej o zwyczajach panujących w tamtych czasach.

Zadowoleni powinni być także zwolennicy historii i pamiątek narodowych, bo w Świnoujściu znajduje się wiele takich atrakcji. Wymienić tu wystarczy pomnik wystawiony "Tym, którzy nie powrócili z Morza", tablica ku czci prześladowanych, zmarłych, pomordowanych ofiar komunizmu w Polsce w latach 1939-1989, pomnik poświęcony lotnikom RAF-u zestrzelonym w kwietniu 1945 podczas nalotu dywanowego na port, schron – "Miasto wczoraj i dziś" czy tablicę pamiątkową w kościele "Stella Maris" upamiętniająca Polaków zmarłych w katastrofie autokarowej w Grenoble.

Mamy dobre wiadomości również dla plażowiczów, których ulubionym zajęciem są kąpiele słoneczne i morskie, bo w Świnoujściu mamy do czynienia z najcieplejszymi wodami na polskim wybrzeżu. Co więcej, plaże są tu niezwykle szerokie, a to ze względu na regularne cofanie się morza. Jest też szansa na aktywny wypoczynek - nad morzem korzystać można bowiem z ofert licznych wypożyczalni skuterów, motorówek, rowerów i wielu innych atrakcji.