Sopot

Sopot od lat cieszy się wielką popularnością wśród polskich i zagranicznych turystów. Jego urok jest niepowtarzalny. Można się w nim nie tylko zabawić i odpocząć, ale także zachwycić – zarówno przyrodą, jak i architekturą.

Sopot leży pomiędzy Gdańskiem i Gdynia i tworzy z nimi Trójmiasto – ponad milionową aglomerację. Od strony południowej otaczają go wzgórza morenowe, a od strony morza Półwysep Helski. Dzięki temu położeniu woda w Sopocie jest wyjątkowo ciepła. Dlatego też miasto stało się bardzo lubianym przez wczasowiczów kąpieliskiem. Mierzącą 4,5 km sopocką plażę przecina najdłuższe w Europie drewniane molo – ma 511,5 m długości. Na samym jego końcu ustawione są lunety, z których można oglądać panoramę miasta.

Sopot czaruje odwiedzających pięknymi, wręcz stworzonymi do spacerów uliczkami i alejkami, gdzie oglądać możemy secesyjne kamieniczki, zabytkowe parki i ogrody. Zieleń jest zresztą jednym z większych atutów miasta. Stanowi ponad 60% jego przestrzeni. Dlatego nawet "zwykłe" spacery po Sopocie są jedną z ulubionych rozrywek turystów.

Reprezentacyjną ulicą jest tzw. Monciak – ulica Bohaterów Monte Cassino. Tam właśnie bije serce miasta. Liczne restauracje, kawiarnie i kluby zarówno w ciągu dnia, jak i nocą przyciągają rzesze turystów. Przy tej ulicy zobaczymy też m.in. Krzywy Domek – ciekawy, zniekształcony budynek, od którego ciężko oderwać wzrok.

Odwiedzając Sopot nie można pominąć Latarni Morskiej (która w rzeczywistości nie jest latarnią morską, gdyż od pewnego czasu nie spełnia obowiązujących wymogów). Warto zwiedzić także sopockie Grodzisko – skansen będący pozostałością po średniowiecznym grodzie.

Ważnym dla miasta obiektem jest Opera Leśna – potężny amfiteatr położony w lesie. Często odbywają się tam imprezy rozrywkowe i kulturalne. Jedną z nich jest popularny Sopot Festival – cykliczny festiwal muzyczny, podczas którego występują gwiazdy światowej sławy oraz polscy artyści. W Sopocie każdego roku odbywa się też festiwal TOPtrendy, składający się z koncertów oraz z występów kabaretowych.

Sopot to żywe miasto, które na pewno docenią wszyscy Ci, którzy chcą spędzić wakacje w sposób ciekawy i przyjemny. Z pewnością wyjadą z niego z zapasem fantastycznych wspomnień.