Olsztyn

Zielony Olsztyn, stolica Warmii i Mazur, to niezwykłe miasto, w którym przeżyć można niezapomniane chwile. Ma klimat małego miasteczka, choć przecież mieszka w nim ponad 170 tysięcy ludzi. Może właśnie to czyni go tak wyjątkowym miejscem.

Miasto przede wszystkim zachwyca ilością zieleni, która sprawia, że spacerowanie po nim jest czystą przyjemnością. Liczne parki (m.in Park Kusocińskiego z piękną fontanną, Park Zamkowy, w którym oglądać można ruiny zamku czy rozległy park na terenie lasu miejskiego) są bardzo chętnie odwiedzane nie tylko przez turystów, ale także przez mieszkańców miasta.

Świetnym miejscem do spacerów jest też olsztyńska starówka, która zresztą oferuje wiele miejsc do zwiedzenia. Warto obejrzeć XIV-wieczny gotycki zamek, w którym mieści się Muzeum Warmii i Mazur podsumowujące historię regionu. Oddział Muzeum znajduje się też w Domu Gazety Olsztyńskiej – tam poznać można w głównej mierze historię miasta. Wejścia do zamku "strzeże" wpatrujący się w niebo Mikołaj Kopernik (podobno złapanie go za nos przynosi szczęście).

Nie do przeoczenia są fragmenty murów miejskich, z których najlepiej prezentuje się Wysoka Brama (jeden z reprezentacyjnych punktów miasta). Innym ważnym zabytkiem jest XIV-wieczna Katedra św. Jakuba. Centralnym punktem Starówki jest Stary Ratusz – XIV-wieczna budowla będąca obecnie siedzibą Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.

Jednym z największych atutów Olsztyna jest położenie wśród lasów i oczywiście jezior. W granicach administracyjnych miasta leży ich aż 15! To stwarza możliwość wypoczynku nad wodą na sto różnych sposobów. Wielkim zainteresowaniem cieszą się sporty wodne oraz tradycyjne plażowanie. Na plaży miejskiej latem organizowane są imprezy i rozgrywki sportowe, w których każdy może wziąć udział.

W Olsztynie co roku odbywa się najdłuższy w Polsce letni festiwal - Olsztyńskie Lato Artystyczne. W ramach festiwalu od połowy czerwca do połowy września każdego roku organizowane są najróżniejsze imprezy, które odbywają się praktycznie codziennie. Są to koncerty, imprezy taneczne, występy kabareciarzy, widowiska teatralne, happeningi, projekcje filmowe... Duża część z nich odbywa się na olsztyńskiej starówce oraz w położonym u stóp zamku Amfiteatrze. W 2005 roku OLA zostało uznane przez Polską Organizację Turystyczną za Produkt Turystyczny Roku.

Piękny i żywy Olsztyn z każdym rokiem przyciąga coraz więcej turystów. Z pewnością każdy z nich wyjeżdża z miasta z pięknymi wspomnieniami.