Łeba

Łeba to niewielkie  miasteczko w województwie pomorskim. Atrakcyjne położenie nad morzem oraz nad dwoma rzekami sprawiło, że miasto rozwinęło się jako miejscowość turystyczna. Od lat jest bardzo ceniona przez polskich i zagranicznych turystów.

Dlaczego warto wybrać się na wakacje do Łeby? Najważniejszym powodem jest oczywiście możliwość wypoczynku na licznych, wyjątkowo zadbanych plażach. W mieście znajdują się jednak także inne atrakcje, z których warto skorzystać. Uwagę przyciągają zabytkowe budowle: barokowy kościół z końca XVII wieku, pozostałości murów XIV-wiecznego kościoła św. Mikołaja oraz ciekawostka – stare domki rybackie nad kanałem portowym i przy głównej ulicy miasta.

W Łebie ciężko się nudzić. Miasto oferuje bowiem liczne rozrywki, wśród których każdy turysta na pewno znajdzie coś dla siebie. Ciekawym miejscem jest Muzeum Motyli, gdzie prezentowane są niezwykłe wystawy. Niedaleko od niego znajduje się Lustrzany Labirynt – ponad 50 metrów zagadkowych pomieszczeń, z których nie tak łatwo się wydostać. Z portu rybackiego w Łebie organizowane są natomiast wycieczki statkiem – prawdziwa gratka dla zakochanych w morzu.

Ciekawostką jest, że w 2004 roku w mieście zakopano Skrzynię Czasu. Umieszczono w niej tysiąc prywatnych teczek różnych osób. W każdej z nich znajdują się pamiątki, fotografie oraz listy do przyszłych pokoleń. Skrzynia ma zostać odkopana dokładnie po stu latach. Pomysł ten jest obecnie bardzo chętnie naśladowany przez inne miasta.

Warto skorzystać z atrakcji poza granicami miasta. Interesującym miejscem jest Park Dinozaurów w Nowęcinie. Powinien spodobać się zwłaszcza tym najmłodszym wczasowiczom. Ponadto w tej oddalonej o 3 km od Łeby miejscowości możemy odwiedzić stadninę koni – to dodatkowa atrakcja dla miłośników zwierząt.

W okolicach Łeby znajdziemy także najbardziej znane w Polsce wydmy ruchome. Ich szczyty wciąż przesuwają się ze względu na ciągłe przesypywanie ziaren piasku – nie zatrzymuje go bowiem żadna roślinność. Wydmy te należą do Słowińskiego Parku Narodowego.

W pobliżu Łeby znajdują się dwie latarnie morskie, Stilo i Czołpino. Obie można zwiedzać i zachwycać się piękną panoramą okolicy.

Magiczna Łeba co roku przyciąga turystów – zarówno tych nowych, chcących poznać jej urok, jak i tych, którzy już go zasmakowali i wiedzą, że to miasto gwarantuje udane wakacje.