Jastarnia

Jastarnia to niewielkie miasteczko na Mierzei Helskiej, które chętnie odwiedzają turyści z całej Polski oraz z zagranicy. Jego niezwykłe położenie na wąskim pasie lądu wpłynęło na dynamiczny rozwój turystyki. Zainteresowanie miastem rośnie z każdym rokiem.

Miasto oferuje odwiedzającym masę atrakcji. Aż ciężko uwierzyć, że tyle ciekawych miejsc i rozrywek można zmieścić w tak małej miejscowości. Zacznijmy od przepięknych plaż, które w sezonie są wypełnione turystami po same brzegi, choć nie przeludnione. Każdy zainteresowany może wypożyczyć sprzęt wodny i aktywnie spędzić czas. Największym zainteresowaniem cieszy się windsurfing – warto spróbować swoich sił, nawet jeśli jesteśmy początkujący w tym sporcie. Miłośnicy wakacyjnego lenistwa mogą zaś nacieszyć się słońcem i wsłuchać się w szum morskich fal lub spacerować po plaży i molo.

W mieście zwiedzić można latarnię morską oraz port rybacki. Znajduje się tam tez skansen fortyfikacji, gdzie możemy obejrzeć m.in. cztery schrony bojowe wybudowane w 1939 roku. To prawdziwa ciekawostka zwłaszcza dla zainteresowanych wojskowością turystów. Z tą tematyką związane są też ruiny niemieckich instalacji przeciwlotniczych.

Wartym odwiedzenia miejscem w Jastarni jest XIX-wieczna chata rybacka zbudowana z drewna z rozbitych okrętów. Wewnątrz niej znajdują się eksponaty z różnych okresów – najstarsze pochodzą nawet z XV wieku. Pasjonaci zwiedzania na pewno z przyjemnością zajrzą do Muzeum pod Strzechą, w którym do obejrzenia jest mnóstwo sprzętów rybackich oraz zrekonstruowana izba rybacka z początku XX wieku.

Jastarnia, miasto o bogatej historii rybołówstwa, przyciąga też oryginalnymi smażalniami ryb, gdzie można zjeść naprawdę przepyszne rybne dania. Jedzenie zawsze niezwykle umila wczasowiczom pobyt nad Bałtykiem.

W mieście można się też nieźle zabawić. Organizowane latem nocne imprezy na plaży są chętnie odwiedzane przez tłumy turystów, ponieważ tworzą niepowtarzalny klimat.

Wszyscy miłośnicy wakacji nad morzem na pewno będą zadowoleni z wycieczki do Jastarni. W końcu nie bez powodu jest ona jednym z najpopularniejszych nadmorskich kurortów w Polsce.