Hel

Hel to miasto w województwie pomorskim, które na stałe wpisało się w katalog miejsc wypoczynkowych na mapie Polski, które trzeba odwiedzić. Pierwsze wzmianki o jego istnieniu datowane są na rok 1198, kiedy to był jeszcze niewielką wsią słynącą z handlu rybami. Pochodzenie nazwy miasta nie jest do końca jasne, najczęściej wskazuje się jednak na wpływy języków i mitologii germańskich.

Hel co roku przeżywa prawdziwe oblężenie ze strony plażowiczów, czy powinno to kogoś dziwić?  Zdecydowanie nie! To miasto wręcz stworzone do letniego wypoczynku, ze wspaniałym mikroklimatem, pięknymi plażami i mnóstwem atrakcji, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie.

Miłośnikom sztuki i zwiedzania można polecić m.in. kościół poewangelicki pod wezwaniem św. Piotra i Pawła, w którym obecnie mieści się Muzeum Rybołówstwa. Sam budynek pochodzi z XV wieku i jest najstarszym zabytkiem, jaki znajduje się w okolicy. Wewnątrz znajdziemy niesamowite zbiory muzealne, a wśród nich siatki do połowu fok, kuter służący rybakom podczas zimowych wypraw po skutym lodem morzu i wiele innych ciekawostek. To naprawdę wyjątkowe miejsce, które z pewnością przypadnie do gustu najmłodszym urlopowiczom.

Przebywając w Helu nie można zapomnieć o słynnym fokarium, w którym oprócz oglądania niesamowitych foczych występów, można dowiedzieć się wielu istotnych rzeczy o życiu i zwyczajach tych słodkich zwierząt. Fokarium najlepiej odwiedzać w konkretnych godzinach, tj. 11.00, 14.00 i 17.00, czyli porach karmienia – wtedy przekonamy się, ile potrafi foka, która ma ochotę na pyszną rybkę!

Urlopowicze interesujący się historią też będą zachwyceni, gdyż Hel oferuje wiele atrakcji turystycznych ściśle związanych z dziejami naszego kraju. Wymienić tu trzeba choćby wielkie bunkrowisko, skansen broni morskiej, Zespół obiektów fortyfikacji rejonu umocnień "Hel" (1931-1941) czy stanowisko gigantycznej armaty, której zadaniem było zabezpieczenie terenu przed ewentualnym atakiem morskim ze strony sowieckich pancerników.

Wszystko wskazuje więc na to, że Hel jest idealnym miejscem na urlop. Niesamowity mikroklimat i atmosfera miejsca sprawią, że nie będziemy chcieli go opuszczać i z pewnością wrócimy tam jeszcze wiele razy.