Giżycko

Giżycko to miasto położone w samym sercu Mazur. Nazywane stolicą żeglarstwa, należy do najważniejszych portów na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Dzięki temu stało się jednym z głównych miast turystycznych nie tylko regionu, ale także całego kraju.

Miłośnicy jezior, żeglowania i spędzania czasu na łonie natury nie znajdą lepszego miejsca na urlop. Piękne Giżycko dostarcza nie tylko niezwykłych wrażeń estetycznych, ale także wielu ciekawych rozrywek. Mazurskie jeziora są wręcz stworzone do żeglowania. Miasto jest otoczone sześcioma, a największe z nich to Niegocin i Kisajno. Udział jezior w ogólnej powierzchni terenu okolic miasta to prawie 12%! Wypożyczalnie sprzętu wodnego sprawiają, że każdy z odwiedzających te tereny może w aktywny sposób wykorzystać ich walory.

Poza jeziorami stanowiącymi główny atut miasta, Giżycko oferuje też inne atrakcje turystyczne. Warte odwiedzenia są zabytki: XIX-wieczny kościół ewangelicki, zamek krzyżacki z XIV wieku (obecnie zamieniany na hotel) czy też most obrotowy na Kanale Łuczańskim - jedyny czynny zabytkowy most tego typu w Europie. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się Twierdza Boyen. Jest to XIX-wieczna twierdza w kształcie gwiazdy wybudowana na wąskim przesmyku między dwoma jeziorami. Konstrukcja robi niesamowite wrażenie.

Będąc w okolicy, warto odwiedzić indiańską osadę w Spytkowie. Zwiedzanie wioski, możliwość udziału w ognisku i wspólnych indiańskich zabawach (strzelanie z łuku, tory przeszkód itp.) to świetna rozrywka głównie dla najmłodszych turystów.

Z czasu spędzonego w Giżycku zadowoleni będą również ci, którzy wolą nieco bardziej leniwy odpoczynek. Plaże, deptaki i mola spacerowe to miejsca, gdzie można po prostu wyciszyć się i nabrać sił, podziwiając przepiękne mazurskie widoki.

W mieście nie brakuje też festynów i imprez. Wakacje w Giżycku są nimi wypełnione po brzegi. Dni żeglarskie, koncerty szantowe, festiwal hip-hopowy, festiwale filmowe, zlot motocyklowy – to tylko niektóre z zaplanowanych na lato imprez. Ciężko je wszystkie wymienić, ale z pewnością warto znaleźć na nie czas. Na pewno dla każdego znajdzie się coś, co doskonale trafi w jego zainteresowania.

W Giżycku bije serce Mazur – a bije głośno i mocno. Na pewno poczuje to każdy, kto postanowi w tym mieście spędzić choć kilka dni urlopu.