Gdynia

Do należącej do Trójmiasta Gdyni każdego roku zjeżdżają się tysiące turystów z całej Europy. Miasto jest ważnym ośrodkiem kulturalnym, edukacyjnym i gospodarczym, który ma wiele do zaoferowania wszystkim odwiedzającym.

Najważniejszym atutem jest położenie miasta tuż przy morzu. Rozległe plaże, imponujące tereny spacerowe, mola i promenady przyciągają miłośników pięknych widoków. Spacer po plaży czy po Bulwarze Nadmorskim przy zachodzie, a równie dobrze wschodzie słońca gwarantuje niezwykłe wspomnienia. W Gdyni można zresztą podziwiać wiele innych imponujących widoków. Jednym z nich jest panorama miasta, którą można oglądać z Kamiennej Góry. Warto wybrać się też taras widokowy na wieży telekomunikacyjnej na Górze Donas.

Odwiedzając Gdynię dobrze jest poświecić trochę czasu na zwiedzenie parków i rezerwatów. Szczególną uwagę przyciągają Trójmiejski Park Krajobrazowy oraz rezerwat Kępa Redłowska. Spacerując po plażach można podziwiać też klify, m.in. popularny Klif Orłowski.

Plażowicze mają do dyspozycji pięć plaż strzeżonych: w Śródmieściu, Redłowie, Orłowie, Oksywiu i Babich Dołach. Plaże wyposażone są w wypożyczalnie sprzętu wodnego. Często odbywają się na nich turnieje i rozgrywki sportowe.

Najstarszym budynkiem w mieście, który z pewnością warto odwiedzić, jest XIII-wieczny kościół pw. św. Michała Archanioła na Oksywiu. Do zabytków zalicza się jednak całe Śródmieście oraz zabudowania willowe na Kamiennej Górze czy Orłowie. Warto obejrzeć też gdyńskie pomniki – najciekawsze z nich to pomnik Josepha Conrada na końcu Skweru Kościuszki czy pomniki Ofiar Grudnia 1970.

Gdynia jest warta uwagi również ze względu na liczne imprezy. Miasto jest m.in. gospodarzem popularnego Open'er Festivalu, jednej z największych masowych imprez muzycznych w Europie. W sierpniu odbywa się tam również trwająca dwa dni Viva Beach Party, ściągająca miłośników muzyki elektronicznej. Od 2005 r. można też wziąć udział w festiwalu muzyki tradycyjnej i etnicznej Globaltica. Ponadto Gdynia oferuje cykl letnich imprez pod nazwą CudaWianki. Organizowane są wtedy koncerty, parady, happeningi – wszelkie eventy, które mogą dostarczyć rozrywki turystom i mieszkańcom miasta.

O Gdyni można pisać długo. Pewne jest jedno – czas, który w niej spędzimy, z pewnością nie będzie zmarnowany. To miasto jest wprost stworzone dla ludzi głodnych wrażeń i lubiących aktywny wypoczynek w otoczeniu innych zachwyconych nim turystów.