Gdańsk

Gdańsk to miasto portowe nad Morzem Bałtyckim – jedno z najstarszych w naszym kraju – będące swoistym centrum stanowi kultury, nauki i gospodarki. Pierwsze wzmianki o jego istnieniu pojawiły się już w VII wieku, kiedy to Mieszko I przyłączył Pomorze Wschodnie i zachodnie do Polski. Liczba ludności zamieszkującej miasto jest równie imponująca, bo według danych z 2011 roku jest to aż 456 967 tys. ludzi!

Warto pamiętać, że Gdańsk należy do jednych z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych i co roku oblegany jest przez tłumy urlopowiczów. Dlaczego tak się dzieje? Pewnie dlatego, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, zarówno plażowicze, jak i miłośnicy aktywnego wypoczynku i zwiedzania.

Zabytki Gdańska porozrzucane są po całym mieście, ale są miejsca, których nie można przegapić, a należą do nich szczególnie te znajdujące się na Głównym i Starym Mieście – można wymienić tutaj m.in. Trakt Królewski, Złotą i Zieloną Bramę. Warto także wybrać się do jednego z licznych kościołów, m.in. Bazyliki Mariackie Wniebowzięcia NMP czy  kaplicy Królewskiej, Wielkiego lub Małego Młyna (zbudowanych przez Krzyżaków), Stajni Miejskiej lub Składowni, ale to tylko nieliczne z ogromnej ilości atrakcji turystycznych, których naprawdę nie sposób zliczyć.

Innym obowiązkowym punktem na mapie Gdańska jest Wirydarz w Muzeum Narodowym, czyli ogród w środku miasta! Jest on po brzegi wypełniony symboliką, która miała ukazywać zachwyt człowieka nad pięknem świata i przynosić ukojenie od codziennych problemów, dlatego utożsamiany jest często z wizerunkiem samego Raju.

Kolejną ciekawą atrakcją jest założone w 1954 roku Oliwskie Zoo, w którym zobaczyć możemy 208 gatunków zwierząt pochodzących ze wszystkich kontynentów świata. To świetna zabawa, szczególnie dla najmłodszych i jedyna okazja do zobaczenia niektórych zwierząt, bowiem część z nich nie jest już spotykana w warunkach naturalnych.

Do mocnych stron Gdańska należy zaliczyć także piękne plaże, które oferują mnóstwo letnich aktywności. Możemy wypożyczyć sprzęt wodny, pograć w piłkę plażową, popływać lub po prostu leniwie cieszyć się słońcem i niesamowitą atmosferą miejsca.