Dziwnów

Malowniczy Dziwnów jest zdecydowanie niedoceniony w Polsce. Choć prezentuje się przepięknie i już same zdjęcia tego miasta budzą zachwyt, to wciąż polscy turyści chętniej wybierają bardziej popularne kurorty. A może tym razem jednak Dziwnów?

Wraz ze wzrostem zainteresowania Polaków wczasami nad polskim morzem rodziły się kolejne nadmorskie miasteczka. Jednym z nich jest właśnie Dziwnów, powstały w XIX wieku jako miejscowość wypoczynkowa. Dawniej istniało tam również uzdrowisko, dziś zaś jest to tylko ośrodek o charakterze turystycznym.

To maleńkie miasteczko (niecałe 3 tysiące mieszkańców i 5 km kwadratowych powierzchni) jest położone w środkowej części wybrzeża województwa zachodniopomorskiego, w powiecie kamieńskim. Leży przy ujściu rzeki Dziwny do Morza Bałtyckiego. To położenie sprawia, że miasto prezentuje się niezwykle urokliwie, a z lotu ptaka wręcz bajecznie.

Jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Dziwnowie są 2,5-godzinne rejsy po Morzu Bałtyckim w statkach stylizowanych na pirackie. W miasteczku można też obejrzeć port rybacki oraz marinę. Turyści chętnie spacerują też po widokowej promenadzie wzdłuż Parku Zdrojowego.

Ciekawostką jest powiązanie Dziwnowa ze sportem. W miasteczku znajduje się Aleja Gwiazd Sportu, na której znaleźć można repliki medali słynnych sportowców. Nie zabrakło też hali sportowej. W każde wakacje (w okolicach 17 sierpnia) w mieście odbywa się festiwal sportowy. Jego elementem jest bieg bieg memoriałowy Cztery mile Jarka na cześć pochodzącego z Dziwnowa reprezentanta Polski w biegu na 400m, Jarosława Marca. Kultura sportowa jest w tej miejscowości bardzo rozwinięta, właśnie przez wzgląd na pamięć tego tragicznie zmarłego lekkoatlety. Wobec tego organizowane są też inne imprezy sportowe, w których chętnie biorą udział zarówno mieszkańcy, jak i turyści. W związku z położeniem nad wodą dużą popularnością cieszą się sporty wodne.

Do odwiedzenia miasta zachęca też rozbudowana baza noclegowa. Pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe i hotele prezentują się nadzwyczaj atrakcyjnie. Całę miasteczko zachęca tym, że jest zadbane i niezwykle klimatyczne.

Same zalety – chciałoby się rzec. Dziwnów z pewnością jest jedną z tych miejscowości, które warto wziąć pod uwagę przy planowaniu urlopu.