Darłowo

U ujścia rzeki Wieprzy do Bałtyku leży niewielkie urocze miasteczko – Darłowo. Spędzić tam wakacje to świetny pomysł. Pozbawione wielkomiejskiego hałasu, klimatyczne i magiczne, zwłaszcza nocą, pozostawia w pamięci piękne wspomnienia.

Darłowo położone w północno-wschodniej części województwa zachodniopomorskiego jest nadmorskim kurortem chętnie odwiedzanym przez turystów. To 15-tysięczne miasto przyciąga głównie dzięki położonej tuż przy morzu dzielnicy zwanej Darłówkiem. Właśnie w to miejsce odwiedzający kierują swoje kroki. Zarówno za dnia, gdyż wtedy zachęcają ich nadmorskie piaszczyste plaże, jak i nocą, gdy spacerować można tuż przy ujściu Wieprzy do morza i podziwiać naprawdę niepowtarzalne widoki, które zostają w pamięci na długo.

Latem miasto oferuje wycieczki tramwajem wodnym oraz rejsy na duńską wyspę Bornholm. Ogromną atrakcją jest też oczywiście plażowanie, zwłaszcza że darłowskie plaże zachęcają czystością, ofertami sportowymi i ładnymi widokami.

Wielbiciele zwiedzania na pewno będą zadowoleni z zabytków w Darłowie. Jest to bowiem miasto, które powstało w średniowieczu, dlatego też budynki, które w nim znajdziemy, mają niezwykłą wartość. Jednym z nich jest XIV-wieczny gotycki Zamek Książąt Pomorskich, niepowtarzalna budowla stworzona na planie kwadratu. Nie mniejszą uwagę przyciągają XIV-wieczny Kościół Mariacki oraz XVIII-wieczny barokowy ratusz, a przed nim stylowa fontanna z posągiem w kształcie rybaka. Warto obejrzeć także pozostałości murów obronnych miasta z XIV i XV wieku, w tym Bramę Wysoką – jedyną zachowaną bramę miejską.

Ciekawe i warte obejrzenia są miejsca bezpośrednio związane z kulturą morską – Port Darłowo oraz Latarnia Morska Darłowo o wysokości 22 m. Wizytówką miasta jest rozsuwany most łączący wschodnią i zachodnią część Darłówka. Odwiedzając miasto warto też przejść się po molo w Darłówku, a właściwie po falochronie – najczęstszym miejscu spacerów w miasteczku.

W mieście nie brakuje także imprez. Jedną z ciekawszych jest coroczny Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych. Latem organizowane są też imprezy muzyczne. Jedno jest pewne – na nudę nie będzie czasu.

Magiczne Darłowo z pewnością jest warte tego, żeby je odwiedzić. Wiedzą o tym wszyscy ci, którzy dali się już zaczarować jego urokowi i chętnie do niego wracają.