Chmura burzowa

Jak zniszczyć chmurę burzową? Naukowcy właśnie to zrobili

18 czerwca 2017, 09:29

Chmury burzowe należą do jednych z najbardziej niszczycielskich i zabójczych zjawisk atmosferycznych. W ciągu ostatniego stulecia zabiły setki tysięcy ludzi i poczyniły wielomiliardowe straty. Jednak naukowcy znaleźli sposób, jak je neutralizować.

Z biegiem lat burze będą coraz częstsze i gwałtowniejsze

16 maja 2017, 08:19

Dobra wiadomość dla wszystkich amatorów przecinających niebo błyskawic, a zła dla tych, którzy boją się burzy. Najnowsze badania naukowe wskazują, że wraz z ocieplającym się klimatem częstotliwość występowania burz może się podwoić. Co nam grozi?

Tajemnicze zjawisko, które pojawia się podczas burzy

4 sierpnia 2016, 08:33

Ziemska atmosfera skrywa jeszcze wiele tajemnic. Jedną z nich są "duszki", które przypominają fajerwerki tryskające nad chmurami burzowymi. Pierwszy raz udało się uwiecznić je w pełnej okazałości. Czy teraz łatwiej będzie odkryć ich zagadkę?

Sadownicy strzelają z działek i kradną sąsiadom deszcz

21 lipca 2016, 10:17

Susza dała się we znaki rolnikom. Według jednych jest to zjawisko naturalne, a według innych jej przyczyną są działka przeciwgradowe, najnowszy wynalazek do zabezpieczania upraw przed nawałnicami. Czy rzeczywiście urządzenie to może manipulować pogodą?

Prawdziwa burza śnieżna przechodzi nad Pomorzem

21 stycznia 2016, 07:07

Nad wschodnim Pomorzem przechodzą burze śnieżne. Nie są to jednak tylko intensywne opady śniegu, lecz towarzyszące im również najprawdziwsze błyskawice. Skąd się bierze to zjawisko w środku zimy, czy zdarza się ono u nas często i do czego może prowadzić?

Najbardziej burzowo

1 stycznia 2016, 00:00

W najbardziej burzowych miejscach naszego kraju na przestrzeni 12 miesięcy przynajmniej 30 dni mija z grzmotami i błyskami. Sprawdźmy, gdzie w Polsce niebo najczęściej przecinają błyskawice.

Jak długo trwa burza?

1 stycznia 2016, 00:00

Średni czas trwania burzy nie przekracza 30 minut, jeśli mowa o burzy powstałej na pojedynczej chmurze, która nazywana jest komórką burzową.

Jak doszło do tragicznej powodzi w stolicy Gruzji?

17 czerwca 2015, 06:12

W weekend Tbilisi, stolicę Gruzji, nawiedziła największa powódź od ponad półwiecza. Podczas snu utopiło się co najmniej 15 osób. Zniszczenia są olbrzymie. Po ulicach miasta biegały uciekające z zoo zwierzęta. Jaka była przyczyna tego historycznego kataklizmu?

Pierwsze wiosenne burze, a przyroda kwitnie (zdjęcia)

2 marca 2015, 18:25

Pogoda nie przestaje nas zaskakiwać. Po tym jak zaczęły kwitnąć drzewa, krzewy i kwiaty, a ze snu zbudziły się owady, przyszedł czas na kolejny akcent wczesnej wiosny, a więc burze. Błyskawice przecięły niebo nad wieloma regionami kraju. Zobaczcie zdjęcia.

Prawdziwe burze śnieżne przechodzą nad Polską!

4 stycznia 2015, 11:15

Nad różnymi regionami Polski przechodzą dzisiaj burze śnieżne. Nie są to jednak tylko intensywne opady śniegu, lecz towarzyszą im również najprawdziwsze błyskawice. Skąd się bierze to zjawisko w środku zimy i czy zdarza się ono u nas często?

Czy w tym sezonie pojawią się jeszcze błyskawice?

27 września 2014, 09:39

65 procent naszych czytelników lubi burze. Przynajmniej część z nich, mimo wyjątkowo burzowego lata, wciąż czuje niedostatek i chciałoby raz jeszcze je zobaczyć w tym sezonie. Sprawdźmy, kiedy nadarzy się najbliższa taka okazja.

Spektakularne chmury burzowe zawisły nad Polską

30 kwietnia 2014, 09:28

Czytelnicy zasypali nas zdjęciami i filmikami w których gwiazdą była chmura burzowa o nazwie cumulonimbus. Choć burzowo jest u nas od wielu dni, dlaczego dopiero wczoraj chmura ta stała się aż tak okazała?

Spada, jak grom z jasnego nieba

11 listopada 2013, 09:05

Downburst jest niewidoczny, a kiedy się pojawi, to nie ma już czasu na ucieczkę. To jedno z najbardziej nieprzewidywalnych i niszczycielskich zjawisk pogodowych. Zobaczcie jego siłę na filmie.

Co się dzieje w chmurze burzowej?

4 sierpnia 2013, 10:55

Cumulonimbus to nazwa chmury burzowej, która jest najgroźniejszą w całym arsenale pogody. Przynosi błyskawice, gradobicia, a nawet trąby powietrzne. Poznajmy procesy zachodzące w jej wnętrzu.

Dlaczego gradobicia są coraz częstsze?

8 lipca 2013, 07:32

W ostatnich latach coraz częściej słyszymy o katastrofalnych w skutkach gradobiciach w Polsce. Czy rzeczywiście zjawisko to pojawia się z coraz większą intensywnością? A jeśli tak, to dlaczego?