Cumulonimbus

Tak wygląda "oberwanie chmury". Skąd się bierze?

5 sierpnia 2017, 08:09

Opad deszczu to wydawałoby się powszechne zjawisko. Jednak rzadko kiedy możemy ujrzeć jego prawdziwą naturę z innej perspektywy, od góry. Zobaczcie, jak minuta po minucie metropolia pogrąża się w ulewie. Skąd bierze się to fascynujące zjawisko?

Dlaczego chmury kłębiaste tak lubią wisieć nad wyspami?

6 maja 2017, 07:33

Podczas lotu na Kretę nasz czytelnik uwiecznił chmury wiszące nad greckimi wyspami i półwyspami, mimo iż nad morzem ich nie było. Dlaczego chmury kłębiaste o nazwie Cumulus wyjątkowo upodobały sobie ląd, a nie wodę? Znacie odpowiedź?

Sadownicy strzelają z działek i kradną sąsiadom deszcz

21 lipca 2016, 10:17

Susza dała się we znaki rolnikom. Według jednych jest to zjawisko naturalne, a według innych jej przyczyną są działka przeciwgradowe, najnowszy wynalazek do zabezpieczania upraw przed nawałnicami. Czy rzeczywiście urządzenie to może manipulować pogodą?

Oto chmura, która może dziś siać zniszczenie

17 czerwca 2016, 09:22

Najbardziej intensywne burze, zanim nadejdą i dokonają spustoszeń, wysyłają kilka istotnych sygnałów, dzięki którym jesteśmy w stanie się przed nimi uchronić. Jednym z nich jest chmura szelfowa, której widok, z zasady, ma nas przerazić.

Najbardziej burzowo

1 stycznia 2016, 00:00

W najbardziej burzowych miejscach naszego kraju na przestrzeni 12 miesięcy przynajmniej 30 dni mija z grzmotami i błyskami. Sprawdźmy, gdzie w Polsce niebo najczęściej przecinają błyskawice.

Chmura, której wygląd przypomina grzyb atomowy

26 sierpnia 2015, 07:40

Pekińczycy z przerażeniem patrzyli na niebo, na którym pojawiła się gigantyczna chmura przypominająca z wyglądu grzyb atomowy. Na myśl przychodził wybuch trzeciej wojny światowej. Skąd wzięła się tak zaskakująca chmura i czy było się czego obawiać?

Czy pożary lasów mogą wywoływać gwałtowne burze?

12 lipca 2015, 07:48

Naukowcy badający formowanie się chmur burzowych zaobserwowali bardzo ciekawe zjawisko. Nad gigantycznymi pożarami lasów w Kolorado pojawiły się olbrzymie chmury burzowe. Czy to oznacza, że pożary mogą diametralnie zmieniać pogodę?

Szalona pogoda: Chmura niczym zwiastun apokalipsy

4 marca 2015, 09:49

Najbardziej intensywne burze, zanim nadejdą i dokonają spustoszeń, wysyłają kilka istotnych sygnałów, dzięki którym jesteśmy w stanie się przed nimi uchronić. Jednym z nich jest chmura szelfowa, której widok, z zasady, ma nas przerazić.

Czy w tym sezonie pojawią się jeszcze błyskawice?

27 września 2014, 09:39

65 procent naszych czytelników lubi burze. Przynajmniej część z nich, mimo wyjątkowo burzowego lata, wciąż czuje niedostatek i chciałoby raz jeszcze je zobaczyć w tym sezonie. Sprawdźmy, kiedy nadarzy się najbliższa taka okazja.

Spektakularne chmury burzowe zawisły nad Polską

30 kwietnia 2014, 09:28

Czytelnicy zasypali nas zdjęciami i filmikami w których gwiazdą była chmura burzowa o nazwie cumulonimbus. Choć burzowo jest u nas od wielu dni, dlaczego dopiero wczoraj chmura ta stała się aż tak okazała?

Rozpoczyna się sezon burzowy. Co się może zdarzyć?

24 marca 2014, 09:01

Wcześniej niż zwykle rozpoczyna się półroczny sezon na burze w naszym kraju. Warto więc zapoznać się z tym zjawiskiem, które wydaje się powszechne, a jednak wciąż krąży o nim bardzo wiele mitów.

Tak wygląda wielka ulewa nad metropolią

1 lutego 2014, 10:50

Opad deszczu to wydawałoby się powszechne zjawisko. Jednak rzadko kiedy możemy ujrzeć jego prawdziwą naturę z innej perspektywy, od góry. Zobaczcie, jak minuta po minucie metropolia pogrąża się w ulewie.

Co się dzieje w chmurze burzowej?

4 sierpnia 2013, 10:55

Cumulonimbus to nazwa chmury burzowej, która jest najgroźniejszą w całym arsenale pogody. Przynosi błyskawice, gradobicia, a nawet trąby powietrzne. Poznajmy procesy zachodzące w jej wnętrzu.

Dlaczego gradobicia są coraz częstsze?

8 lipca 2013, 07:32

W ostatnich latach coraz częściej słyszymy o katastrofalnych w skutkach gradobiciach w Polsce. Czy rzeczywiście zjawisko to pojawia się z coraz większą intensywnością? A jeśli tak, to dlaczego?

Skąd się bierze chmura burzowa?

4 lipca 2013, 07:27

W jaki sposób z malowniczych baranków tworzą się gigantyczne i groźne chmury burzowe? Odpowiedź znajdziecie na filmiku, który pokazuje proces tworzenia się chmur w bardzo dużym przyspieszeniu.