Tatry

8 miejsc w Polsce, które musisz odwiedzić tej jesieni

17 września 2017, 09:01

Większość z nas bierze urlop latem, przez co złotą jesień musi spędzać w pracy. Jednak, jeśli macie taką możliwość, choćby w weekend, to wybierzcie się w opisane przez nas miejsca, których podczas kolorowej jesieni po prostu nie można nie odwiedzić.

Jak unikać porażenia piorunem w górach? Garść wskazówek

24 sierpnia 2017, 07:40

Corocznie ktoś ginie lub zostaje ranny w polskich górach na skutek porażenia piorunem. Bardzo wielu turystów nie wie, jak zachować się podczas burzy. Przygotowaliśmy dla Was garść wskazówek, które pomogą zachować bezpieczeństwo na szlaku.

3,5 metra śniegu na Kasprowym. Zobacz unikatowy film

9 maja 2017, 09:11

Nasz czytelnik Artur przekazał nam unikatowy film z 15 kwietnia 1995 roku. Ukazuje on rejon Kasprowego Wierchu w Tatrach. Nie byłby on nadzwyczajny gdyby nie fakt, że właśnie tego dnia odnotowano najwyższą pokrywę śnieżną w historii polskiej meteorologii.

Tyle śniegu w Tatrach nie było od dawna. Kiedy się roztopi?

8 maja 2017, 08:32

Tegoroczny sezon narciarski w Tatrach dobiegł końca. Jednak wcale nie oznacza to, że w najwyższych polskich górach śnieg całkowicie się roztopił. Tak dużych jego ilości nie było od dawna, a spodziewane są kolejne śnieżyce. Czy biały puch przetrwa do czerwca?

Halny powalił w Tatrach ponad 10 tysięcy drzew

12 marca 2017, 10:08

Gwałtowny wiatr szalejący w Tatrach od końca lutego aż do początku marca, nieustannie przez 10 dni, spowodował kosztowne szkody materialne. Wichura osiągająca na Łomnicy rekordowe 223 kilometry na godzinę, powaliła przeszło 10 tysięcy zdrowych drzew.

Najsilniejszy wiatr halny od 13 miesięcy zdemolował Podhale

5 marca 2017, 08:31

Prawie 150 kilometrów osiągał w nocy wiatr halny na szczycie Kasprowego Wierchu w Tatrach. Z kolei na Podhalu wiało powyżej 100 km/h. Strażacy kilkadziesiąt razy interweniowali przy usuwaniu połamanych drzew i zerwanych dachów, m.in. w Zakopanem.

Ilu Polaków potrafi jeździć na nartach? "Zaskakujące liczby"

25 lutego 2017, 09:10

Polacy zakochali się w sportach zimowych, o czym świadczą padające rok po roku rekordy w ilości osób korzystających z tras narciarskich, zakupu i wynajmu sprzętu oraz oblegania kwater w zimowych kurortach. Pora więc policzyć, ile jest amatorów białego szaleństwa.

Szaleje halny, osiąga 126 km/h i niesie chorobę fenową

18 listopada 2016, 09:49

W górach wieje halny, który przekracza 125 kilometrów na godzinę, gwałtownie podnosi temperaturę, rozpogadza niebo, osusza powietrze i powoduje szkody materialne. Tymczasem mieszkańcy dolin zaczynają odczuwać skutki tzw. choroby fenowej. Czym się ona objawia?

Na południu Polski przejdą śnieżyce. Zrobi się zimowo

3 października 2016, 10:02

W górach panuje już jesień, która lada dzień zmieni się w zimę. Spodziewamy się intensywnych opadów śniegu, podczas których pokrywa białego puchu może mieć grubość nawet kilkudziesięciu centymetrów. Czy śnieg poprószy też na nizinach? Sprawdźmy.

Tatry, jakich jeszcze nie widziałeś, sprzed 20 tysięcy lat

29 lipca 2016, 13:19

Dwaj polscy naukowcy ujawnili dotąd nieznane oblicze naszych najwyższych gór sprzed 20 tysięcy lat. Tatry wyglądały wówczas zupełnie inaczej niż dziś. Niezmiernie ciekawe opracowanie wraz z trójwymiarowymi animacjami, znalazło się na łamach Journal of Maps.

Potężne ulewy w Tatrach. Podtopione drogi, domy i szlaki

18 lipca 2016, 10:02

Potężne ulewy przeszły w weekend nad południową i południowo-wschodnią częścią kraju. W Tatrach i na Podhalu miejscami spadło ponad 100 mm deszczu. Wezbrały rzeki, potoki i strumyki, niektóre wystąpiły z brzegów i spowodowały lokalne podtopienia.

Z powodu tłumów polskie góry zamkną się na turystów?

21 marca 2016, 08:36

Każdego roku polskie góry odwiedzają prawie 4 miliony turystów, a liczba ta wciąż rośnie. Aby cenna górska przyroda nie była niszczona, rozważa się wprowadzenie limitów, które mogą sprawić, że po przyjeździe w góry, pocałujemy przysłowiową klamkę.

Wieje halny i przynosi chorobę fenową, która bywa niebezpieczna

5 marca 2016, 10:42

Halny to wyjątkowy wiatr, bo nawet w środku zimy potrafi podnieść temperaturę do 15 stopni. Jednak bywa też niszczycielski i zabójczy. Łamie drzewa, zrywa dachy, przyspiesza roztopy i może fatalnie wpływać na nasze samopoczucie. Poznajmy jego sekrety.

Duże szkody po halnym. W Tatrach wiało prawie 200 km/h

10 lutego 2016, 10:07

Tak silnego halnego nie było w Tatrach od ponad 2 lat. Jego porywy na górskich szczytach dochodziły do niemal 200 km/h. Jednak największych zniszczeń wichura poczyniła u podnóży. Część mieszkańców Podhala nie ma prądu, a drogi i posesje są usłane konarami.

Największy na świecie śnieżny labirynt powstaje w Polsce

21 stycznia 2016, 09:41

W Zakopanem, pod Wielką Krokwią, powstaje właśnie największy na świecie śnieżny labirynt. Jego twórcom marzy się wpis do słynnej Księgi Rekordów Guinnessa, gdyż obiekt ma mieć ponad 2,5 tysiąca metrów kwadratowych. Jak idzie budowa? Zobaczcie zdjęcia.