Polska

Skąd się biorą orkany? Poznajcie najbardziej niszczycielskie z nich

5 października 2017, 10:06

Od października do marca mamy w Polsce sezon na porywisty wiatr. Jesienno-zimowe wichury różnią się od tych występujących latem swoją długotrwałością, ponieważ mogą siać zniszczenie nawet ponad dobę. Poznajmy historię tych zabójczych zjawisk.

Astronautę na ziemskiej orbicie zachwyciły polskie pola uprawne

25 września 2017, 08:15

Amerykański astronauta, który niemal 18 miesięcy życia spędził na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, i pobił rekord najdłuższego łącznego przebywania w przestrzeni kosmicznej, zrobił zdjęcie polom uprawnym na Lubelszczyźnie, które go zachwyciły. Dlaczego?

Bociany odlatują później niż zazwyczaj. Co to oznacza?

31 sierpnia 2017, 09:18

Rozpoczęło się masowe opuszczanie naszego kraju przez bociany, które dochowały się potomstwa i są już w pełni gotowe do bardzo długiego lotu do dalekiej Afryki. W tym sezonie boćki odlatują nieco później niż zwykle ma to miejsce. Dlaczego?

Lipiec najcieplejszy w historii? Sprzeczne dane naukowców

23 sierpnia 2017, 08:32

2017 rok póki co zapisuje się jako drugi najcieplejszy w historii pomiarów, zaraz za ubiegłym rokiem, który miał być najgorętszym od 115 tysięcy lat. Według NASA lipiec był rekordowo ciepły, ale już NOAA twierdzi, że dopiero drugi najcieplejszy. Skąd takie rozbieżności?

Latem pada coraz mniej, a zimą coraz więcej. Dlaczego?

18 sierpnia 2017, 09:17

Niewątpliwie klimat zmienia się, zawsze tak było i zawsze tak będzie. Problem w tym, że jego zmiany czasem idą w niekorzystnym kierunku. Porównaliśmy, co zmieniło się w polskim klimacie w dwóch okresach bazowych. Wynikają z tego bardzo ciekawe trendy.

Najlepsze miejsca w Polsce do wędkowania

3 sierpnia 2017, 13:52

Wędkarstwo to jeden z najpopularniejszych sposobów na spędzanie wolnego czasu w naszym kraju. Wielu wędkarzy planując urlop szuka miejsc, które poza odpoczynkiem zapewnią niezapomniane doznania w czasie łowienia ryb. Oto kilka miejsc w Polsce, które warto odwiedzić z wędką.

U naszych sąsiadów rekordy już padły. Pora na Polskę?

20 lipca 2017, 09:20

U naszych sąsiadów w ostatnich latach padły historyczne rekordy temperatury. U nas 40-stopniowy rekord utrzymuje się niezmiennie od stulecia. Dla nas to skrajny upał, zdarzający się raz na wiele lat, ale nie dla milionów mieszkańców najgorętszych regionów świata.

Mija 20 lat od powodzi tysiąclecia. Jak to się wszystko zaczęło?

8 lipca 2017, 08:37

20 lat temu, w pierwszych dniach lipca, zaczęło padać i nie chciało przestać. Nikt jeszcze wtedy w najczarniejszych myślach nie przewidywał, że będzie to jedna z największych powodzi w dorzeczu Odry w polskiej historii. Oto jak się to wszystko zaczęło...

Nawałnice siały zniszczenie od Berlina aż po Moskwę

1 lipca 2017, 10:49

Za nami kilkadziesiąt naprawdę niebezpiecznych godzin. Wędrujący nad nami układ niskiego ciśnienia, nietypowy, jak na tę porę roku, przyniósł burze, ulewy, gradobicia i wichury, które od Berlina po Moskwę pozostawiły po sobie pas zniszczeń i wiele ofiar.

Jeśli ta prognoza się sprawdzi, to możemy mieć powódź

25 czerwca 2017, 10:04

W ostatnim czasie prognozy szaleją tak samo, jak pogoda. Pojawiają się scenariusze, które mogą się okazać bardzo niebezpieczne. Na przełomie czerwca i lipca oraz na początku lipca niewykluczone są ulewy, które jeśli by się sprawdziły, to groziłaby nam powódź.

Na północy Europy mróz i śnieg, a na południu wściekły żar

25 czerwca 2017, 09:32

Europa przeżywa nadzwyczajne skrajności pogody, a Polska znalazła się dosłownie między młotem a kowadłem. Na północy kontynentu zrobiło się tak zimno, że spadł śnieg, z kolei mieszkańcy południa przeżywają wyjątkową falę upałów połączoną z suszą. Co się dzieje?

Koszmarnie gorąca noc. Nie było mniej niż 42 stopnie

8 czerwca 2017, 08:19

Ostatnie okresy letnie w Polsce przynosiły nam tzw. tropikalne noce. Mówi się o nich wówczas, gdy temperatura nie spada przez całą noc poniżej 20 stopni. Jaka była najwyższa temperatura odnotowana w naszym kraju w nocy, a jaki jest rekord ogólnoświatowy?

Totalna głupota. Zostawiła niemowlę w nagrzanym aucie

30 maja 2017, 09:16

Na nic się zdają ostrzeżenia, aby w gorące dni nie zostawiać dzieci w samochodach w pełnym słońcu. Corocznie z tego powodu dochodzi do tragedii. W ostatnim czasie w różnych regionach Polski odnotowano kolejne dwa takie przypadki. Od tragedii dzielił tylko krok.

Najbardziej burzowe kraje Europy. Polska do nich należy?

29 maja 2017, 09:38

Czy Polska znajduje się wśród najbardziej burzowych krajów w Europie? Jak często pojawiają się u nas burze? W których regionach kontynentu błyskawice przecinają niebo najczęściej, a gdzie najrzadziej. Odpowiedzi na te pytania zdradzi nam mapa burz.

Najbardziej mgliste miejsce na świecie. "Atmosfera horroru"

12 maja 2017, 08:25

Mgła jest zjawiskiem stwarzającym atmosferę tajemniczości, zagrożenia i strachu, dlatego bywa idealnym tłem dla horrorów. Które miejsca na świecie przez większość dni w roku są zatopione w białej zasłonie? Odkryjcie rekordowe oblicze tego zjawiska.