Woda

Ile waży chmura burzowa? Nawet się tego nie spodziewasz

1 października 2017, 08:47

Chmury towarzyszą nam od narodzin, widzimy je na niebie codziennie, ale jak się okazuje, nawet naukowcy wciąż nie wiedzą o nich wszystkiego. Tymczasem to właśnie one sterują pogodą, która ma wpływ na każdego z nas. Czego nowego się o nich dowiedzieliśmy?

Milionom ludzi grozi ciężkie zatrucie arsenem w wodzie

30 sierpnia 2017, 08:11

Pod powierzchnią ziemi drzemie bardzo niebezpieczny pierwiastek chemiczny, który w kontakcie z ujęciami wody pitnej, może doprowadzić do zatrucia ponad 50 milionów ludzi na południu Azji. Naukowcy biją na alarm, ale niewiele można na to poradzić.

Gdy słodka woda z Wisły spotyka się ze słoną z Bałtyku

27 sierpnia 2017, 07:30

Zaskakujące, ale nie aż takie rzadkie, zjawisko udało się uwiecznić z lotu ptaka u wybrzeży Wyspy Sobieszewskiej w Gdańsku. Słodkie wody Wisły spotkały się tam ze słonymi z Bałtyku. Zanim się wymieszały, dzieliła je bardzo wyraźna granica. Zobaczcie ją z bliska.

Nad Bałtykiem szaleją trąby wodne. Widok jest nieziemski

23 sierpnia 2017, 09:06

Pod koniec sierpnia rozpoczyna się doroczny szczyt sezonu trąb wodnych na Morzu Bałtyckim. Od kilku dni warunki atmosferyczne dla pojawiania się tych spektakularnych zjawisk są wyśmienite. Plażowicze widzieli je już m.in. Ustroniu Morskim i Darłówku.

Czego nie wolno robić podczas upału? Jak z nim walczyć?

31 lipca 2017, 08:28

Chociaż wydaje się, że wiemy, jak radzić sobie z upałem, to jednak rzeczywistość, a zwłaszcza dane medyczne, wskazują, że nie jest to do końca prawdą. Przygotowaliśmy więc garść porad, które pomogą nam przetrwać te najtrudniejsze chwile.

Pracujesz w upale? Sprawdź, czego możesz zażądać

30 lipca 2017, 08:18

Kodeks pracy chroni nas przed pracą w upale, gdy temperatura ma negatywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Większość Polaków nie wie o tym i nie egzekwuje od swych przełożonych, tego, co im się należy. Warto więc poznać swoje prawa.

W Rzymie kończy się woda. Ostatnio tak było w czasie wojny

24 lipca 2017, 10:25

Za tydzień mieszkańcom Rzymu przyjdzie się zmierzyć z problemem, jakiego nie doświadczyli od czasów drugiej wojny światowej. Z powodu fali upałów i suszy grożą im przerwy w dostawach wody przez wiele godzin dziennie. A to dopiero początek kryzysu.

Czy cena za wodę wzrośnie? Wchodzi nowe "prawo wodne"

20 lipca 2017, 08:15

Sejm przyjął nowe "prawo wodne", dzięki któremu uporządkowane zostanie wszystko to, co jest związane z wykorzystaniem wody. Polska otrzyma kilkanaście miliardów złotych na ochronę przeciwpowodziową. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy woda zdrożeje?

Dziwne zjawisko na drodze. Wygląda jak kałuża, ale nią nie jest

26 czerwca 2017, 10:04

Zapewne nie raz jadąc samochodem w ciepły i słoneczny dzień widzieliście w oddali na asfalcie kałuże, które im bardziej się do nich zbliżaliście, tym one oddalały się aż w końcu znikały. Niby powszechne zjawisko, ale jak się nazywa i skąd się ono bierze?

Kąpiel w morzu lub jeziorach? Sprawdź, które są najcieplejsze

16 czerwca 2017, 09:26

Na bałtyckich plażach pojawili się pierwsi plażowicze, którzy chcą zażyć kąpieli słonecznej jeszcze przed najazdem urlopowiczów. Jednak czy woda w morzu jest już na tyle ciepła, aby można się w niej było trochę popluskać? A może cieplejsza jest w jeziorach?

Gigantyczne pływy. Morze podnosi się o prawie 20 metrów

29 maja 2017, 11:18

Są takie miejsca na świecie, gdzie poziom morza potrafi się podnieść o blisko 20 metrów i to w ciągu zaledwie kilku godzin. Jeśli ktoś nie ma o tym zjawisku pojęcia, może utonąć. Gdzie dochodzi największych pływów i jak one wyglądają? Zobaczcie i przeczytajcie.

Morza zaczną zalewać lądy. Będzie jak w "Wodnym świecie"?

26 maja 2017, 10:03

Naukowcy nie spodziewali się, że wzrost poziomu wody w oceanach będzie następować tak gwałtownie. Obecnie jest ono aż trzykrotnie większe niż jeszcze pod koniec ubiegłego wieku. Co to może oznaczać dla miast położonych nad brzegami mórz i oceanów?

Władze Dubaju chcą mieć własną górę lodową. Po co?

20 maja 2017, 08:34

Władze pustynnego Dubaju wyznaczyły sobie kolejny cel ze świata megalomanii. Po najwyższym budynku świata, największej sieci miejskich autostrad i sieci sztucznych wysp, teraz przyszedł czas własną górę lodową. Tak, dobrze przeczytaliście, górę lodową.

Ciepło i mokro, to oznacza inwazję komarów i kleszczy

18 maja 2017, 10:11

Druga połowa maja zgodnie z prognozami jest dużo cieplejsza od pierwszej, jednak od weekendu będzie też bardzo mokra, a to oznacza idealne warunki do mnożenia się wyjątkowo dokuczliwych komarów i kleszczy. Jak sobie z nimi radzić?

W oceanach coraz mniej tlenu. Bałtyk coraz duszniejszy

7 maja 2017, 08:29

Światowe oceany są coraz duszniejsze, ponieważ za sprawą coraz wyższej temperatury powietrza i wód, a także roztapiania się lodowców i podnoszenia się poziomu wód, szybko spada w nich zawartość tlenu. Ryby i mikroorganizmy znalazły się w zagrożeniu.