Góry

8 miejsc w Polsce, które musisz odwiedzić tej jesieni

17 września 2017, 09:01

Większość z nas bierze urlop latem, przez co złotą jesień musi spędzać w pracy. Jednak, jeśli macie taką możliwość, choćby w weekend, to wybierzcie się w opisane przez nas miejsca, których podczas kolorowej jesieni po prostu nie można nie odwiedzić.

Jak unikać porażenia piorunem w górach? Garść wskazówek

24 sierpnia 2017, 07:40

Corocznie ktoś ginie lub zostaje ranny w polskich górach na skutek porażenia piorunem. Bardzo wielu turystów nie wie, jak zachować się podczas burzy. Przygotowaliśmy dla Was garść wskazówek, które pomogą zachować bezpieczeństwo na szlaku.

Tyle śniegu w Tatrach nie było od dawna. Kiedy się roztopi?

8 maja 2017, 08:32

Tegoroczny sezon narciarski w Tatrach dobiegł końca. Jednak wcale nie oznacza to, że w najwyższych polskich górach śnieg całkowicie się roztopił. Tak dużych jego ilości nie było od dawna, a spodziewane są kolejne śnieżyce. Czy biały puch przetrwa do czerwca?

Ilu Polaków potrafi jeździć na nartach? "Zaskakujące liczby"

25 lutego 2017, 09:10

Polacy zakochali się w sportach zimowych, o czym świadczą padające rok po roku rekordy w ilości osób korzystających z tras narciarskich, zakupu i wynajmu sprzętu oraz oblegania kwater w zimowych kurortach. Pora więc policzyć, ile jest amatorów białego szaleństwa.

Sztuczne naśnieżanie stoków zagraża środowisku?

20 stycznia 2017, 07:20

Podczas łagodnej zimy, aby sztucznie naśnieżyć stoki właściciele kurortów często łamią prawo, ponieważ wodę odciągają z obszarów chronionych, takich jak bagna, mokradła i stawy, gdzie spotkać można specyficzne okazy fauny i flory. Natura ulega degradacji.

Szaleje halny, osiąga 126 km/h i niesie chorobę fenową

18 listopada 2016, 09:49

W górach wieje halny, który przekracza 125 kilometrów na godzinę, gwałtownie podnosi temperaturę, rozpogadza niebo, osusza powietrze i powoduje szkody materialne. Tymczasem mieszkańcy dolin zaczynają odczuwać skutki tzw. choroby fenowej. Czym się ona objawia?

Na południu Polski przejdą śnieżyce. Zrobi się zimowo

3 października 2016, 10:02

W górach panuje już jesień, która lada dzień zmieni się w zimę. Spodziewamy się intensywnych opadów śniegu, podczas których pokrywa białego puchu może mieć grubość nawet kilkudziesięciu centymetrów. Czy śnieg poprószy też na nizinach? Sprawdźmy.

Historyczny rekord ciepła na najwyższej górze Europy

25 września 2016, 09:35

Globalne ocieplenie sięga coraz wyżej aż na szczyty Alp. Na najwyższej górze w Europie temperatura w ostatnich tygodniach osiągnęła najwyższy poziom w całej historii pomiarów. To oznacza, że Alpy zmieniają swe oblicze, są coraz cieplejsze i coraz mniej śnieżne.

Taki był klimat w Polsce w wieku dziewiętnastym

9 sierpnia 2016, 08:48

Ciągłe pomiary meteorologiczne prowadzone są od drugiej połowy dziewiętnastego wieku. Czy wiemy jaka pogoda panowała wcześniej? Tak, dzięki zapiskom prowadzonym przez miłośników przyrody. Czy rzeczywiście klimat od tamtego czasu tak znacznie się ocieplił?

Tatry, jakich jeszcze nie widziałeś, sprzed 20 tysięcy lat

29 lipca 2016, 13:19

Dwaj polscy naukowcy ujawnili dotąd nieznane oblicze naszych najwyższych gór sprzed 20 tysięcy lat. Tatry wyglądały wówczas zupełnie inaczej niż dziś. Niezmiernie ciekawe opracowanie wraz z trójwymiarowymi animacjami, znalazło się na łamach Journal of Maps.

Promieniowanie UV największe w tym roku. Jak się opalać?

25 czerwca 2016, 08:47

Przed nami słoneczne dni, które wielu z nas przeznaczy na kąpiel słoneczną. Opalenizna to dla wielu Polaków punkt numer jeden podczas sezonu letniego. Nie każdy jednak wie jak się opalać, aby nie zrobić sobie krzywdy.

Kwaśne deszcze zdegradowały lasy i gleby w Sudetach

23 kwietnia 2016, 08:49

Chociaż pierwszy raz od kwaśnych deszczach słyszeliśmy podczas gwałtownego rozwoju gospodarczego w Europie w latach 80. ubiegłego wieku, to jednak, mimo działań zapobiegawczych, nadal stanowią poważny problem, który wciąż narasta.

W naszych górach stanie 30-metrowa wieża widokowa

10 kwietnia 2016, 08:55

Mamy świetną wiadomość dla turystów lubiących przemierzać górskie szlaki i zachwycać się pięknem tamtejszej przyrody. Na Śnieżniku, drugiej co do wysokości góry w polskich Sudetach, stanie 30-metrowa wieża widokowa. Jak będzie wyglądać i co z niej zobaczymy?

Widmo Brockenu w górach. Jeśli je ujrzysz, to zginiesz

21 marca 2016, 09:14

Wędrując po górach można ujrzeć tajemnicze zjawisko, z którym związany jest jeżący włosy na głowie przesąd. Widmo Brockenu, bo tak tajemniczo się nazywa, odebrało życie nie jednemu miłośnikowi górskich wypraw. Skąd się bierze i dlaczego bywa groźne?

Z powodu tłumów polskie góry zamkną się na turystów?

21 marca 2016, 08:36

Każdego roku polskie góry odwiedzają prawie 4 miliony turystów, a liczba ta wciąż rośnie. Aby cenna górska przyroda nie była niszczona, rozważa się wprowadzenie limitów, które mogą sprawić, że po przyjeździe w góry, pocałujemy przysłowiową klamkę.