Topnienie

Latem lód w Arktyce może roztopić się niemal całkowicie

5 maja 2017, 07:50

Morska pokrywa lodowa w Arktyce może mieć latem najmniejszy zasięg w dziejach pomiarów. Naukowcy obserwują rekordowo szybkie topnienie na dużą skalę. Brak lodu otwiera mocarstwom drogę do sięgnięcia po bogactwa tego dotąd niedostępnego regionu.

Największy sztorm od 15 lat ujawnił rosnący poziom Bałtyku

10 stycznia 2017, 07:11

Prognozy tempa podnoszenia się wód w oceanach okazały się niedoszacowane. Im lepszymi technikami pomiarowymi dysponujemy, tym więcej mamy dowodów na to, że globalna powódź nadejdzie znacznie wcześniej niż się tego dotychczas spodziewaliśmy.

Arktyka pęka, lód znika w oczach

22 maja 2013, 04:42

Chociaż wydaje się, że pokrywa lodowa w Arktyce jest stabilna i nie porusza się, to jednak w rzeczywistości jest odwrotnie, to lodowe puzzle, które bez przerwy pękają, dryfują i łączą się ze sobą. Naturę arktycznego lodu możecie zobaczyć na fascynującym zdjęciu satelitarnym.

Idzie potop. Warto mieszkać w górach?

18 maja 2013, 04:40

Niektórzy w obawie przed wzrastającym poziomem oceanów i nowym potopem zamierzają się przenieść w góry. Czy roztopienie się lodowców rzeczywiście będzie aż tak groźne? Gdzie w Polsce będzie bezpiecznie?

Będą podtopienia, ale nie powódź

10 kwietnia 2013, 10:05

Systematycznie pogarsza się sytuacja we wschodniej Polsce, gdzie na skutek roztopów rzeki wzbierają i zaczynają wylewać. Hektary pól uprawnych i ogródków działkowych stoją w wodzie.

Gigantyczne pękanie lodu w Arktyce

30 marca 2013, 10:37

Niesamowite zjawisko uwiecznił satelita meteorologiczny Suomi NPP. Wraz z nadejściem wiosny w Arktyce rozpoczęło się wielkie pękanie i topnienie pokrywy lodowej na Morzu Beauforta. Musicie to zobaczyć.

Niepokojące zjawisko na Grenlandii

6 sierpnia 2012, 04:13

W tym samym czasie, gdy w samym sercu Grenlandii odnotowano najwyższą temperaturę w historii pomiarów, to na całej wyspie nie było miejsca, gdzie śnieg i lód nie ulegałyby procesowi topnienia.