Błyskawica

Uwiecznił piorun, który zerwał z niego ubranie i wypalił dziurę w bucie

8 września 2017, 08:02

Grupa austriackich turystów wędrowała po górach Sierra Nevada w Kalifornii, gdy w jedną z osób uderzył piorun i to akurat w momencie, gdy ta robiła zdjęcie. Na fotce widoczna jest błyskawica, która zerwała z turysty ubranie, dotkliwie go poparzyła i wypaliła w bucie dziurę.

Piorun wpadł przez okno i przeleciał obok łóżka. "Wypadły wszystkie szyby"

1 września 2017, 08:10

Rodzina Świtoniów niedzielny poranek zapamięta do końca życia. Zwyczajna burza niespodziewanie zmieniła się w koszmar, który w jedną chwilę wywrócił ich życie do góry nogami. Po tym, gdy piorun uderzył w ich dom, nie nadaje się on już do zamieszkania.

Pioruny były coraz bliżej niego, aż jeden uderzył 5 metrów dalej

26 sierpnia 2017, 07:16

Filmik, który pojawił się w sieci, jest dobrą lekcją tego, jak nie należy postępować podczas przechodzenia burzy. Pioruny stanowią wówczas śmiertelne zagrożenie. Mężczyzna z nagrania nic sobie z tego nie zrobił i o mało nie przypłacił tego życiem.

Piorun wypalił dziurę w skuterze i poraził kierowcę (wideo)

15 sierpnia 2017, 08:01

Do niezwykle rzadkiego zdarzenia doszło podczas gwałtownej burzy na moście w chińskim mieście Guilin City. Kamera monitoringu uwieczniła moment uderzenia pioruna w osobę jadącą skuterem. Co się później stało? Możecie zobaczyć na nagraniu i zdjęciach.

Piorun poraził pracownika lotniska. Zobacz nagranie

3 sierpnia 2017, 09:40

Podczas gwałtownej burzy pracownicy lotniska przygotowywali jeden z samolotów do odlotu. Wtedy piorun uderzył w samolot i przeszedł na stojącego w pobliżu młodego mężczyznę, który doznał bardzo poważnych obrażeń. Zobaczcie ten moment na nagraniu.

Ognie świętego Elma są pierwszą oznaką nadciągającej burzy

28 lipca 2017, 08:46

Jeszcze zanim niebo przetną błyskawice, pierwszą oznaką zbliżania się burzy są "ognie świętego Elma". Żeglarze często traktują to zjawisko jako system wczesnego ostrzegania przed nagłą zmianą pogody. Na czym ono polega i jak można je wykorzystać?

Poznajcie człowieka, którego sześć razy raziły pioruny i żyje

21 lipca 2017, 09:34

Carl Mize prawie nie różni się od innych ludzi, jednak jest mały szczegół, który go z tłumu wyróżnia. W ciągu swojego 55-letniego życia został aż sześciokrotnie porażony przez błyskawice. Dlaczego pioruny go aż tak "lubią" i dlaczego wciąż żyje?

Oślepiająca kula nad drzewami. Czy to piorun kulisty?

19 lipca 2017, 09:16

Tajemnicze zjawisko zaobserwowano na północy Włoch. Nad wierzchołkami drzew pojawiła się oślepiająca kula, która emitowała charakterystyczny zapach siarki. Tak zachowuje się tylko jeden fenomen pogodowy, a mianowicie piorun kulisty, najrzadsza postać błyskawicy.

Takiego zdjęcia jeszcze nie widziałeś. 18 metrów od pioruna

14 lipca 2017, 11:22

Czegoś takiego jeszcze nie widzieliście. Austriacki fotograf bardzo długo polował na błyskawice. Chciał je uwiecznić z bliska, dlatego korzystał ze sprzętu wykonującego zdjęcia z dużej rozdzielczości. Wreszcie udało mu się zrobić zdjęcie swojego życia.

Duszki, niebieskie strumienie i elfy, czyli zagadkowe zjawiska podczas burzy

3 lipca 2017, 09:26

Ziemska atmosfera skrywa jeszcze wiele tajemnic. Jedną z nich są zjawiska występujące podczas przechodzenia burz. Są to duszki, elfy i błękitne strumienie, które wciąż nie w pełni zostały wyjaśnione. Nowe zdjęcia i filmy przybliżają nam ich naturę.

Nadal nie masz piorunochronu? To Cię może czekać

27 czerwca 2017, 08:39

Tak powszechne urządzenie jakim jest piorunochron, instalowane jest już od 265 lat, a mimo to podczas burz wciąż dochodzi do pożarów budynków mieszkalnych i gospodarczych, które go nie posiadają. Dlaczego Polacy nadal bagatelizują ten problem?

Piorun uderzył tuż obok niego. "To było jak strzelanina"

26 czerwca 2017, 09:01

Pewien mieszkaniec Holandii miał naprawdę sporo szczęścia. W ostatnich dniach nad jego miastem przechodziła burza. Gdy chciał ją sfilmować, piorun uderzył kilkanaście metrów od niego, po drugiej stronie uliczki. To, co usłyszał i zobaczył nie zapomni do końca życia.

Czy w Polsce burza może przechodzić przez 15 godzin?

21 czerwca 2017, 07:35

Czy my żyjemy w kraju tropikalnym? Z pewnością takie wrażenie mogli w lipcu 2012 roku odnieść mieszkańcy Wrocławia i okolic, ponieważ burze przetaczały się tam przez całe 15 godzin. Jak to się stało, że afrykańskie klimaty zawitały do Polski?

Wracają burze. Gdzie się pojawią i czy będą gwałtowne?

15 czerwca 2017, 08:04

Po kilku dniach odpoczynku od burz, do Polski znów zaczyna napływać niestabilna masa powietrza, która będzie się objawiać nie tylko podwyższoną wilgotnością oraz sporym zróżnicowaniem temperatury, ale również burzami. Czy mamy się czego obawiać?

Statystyki ofiar porażenia piorunami potrafią przerazić

6 czerwca 2017, 09:35

Z roku na rok liczba ofiar śmiertelnych piorunów systematycznie się zmniejsza. Mimo to wciąż giną dziesiątki tysięcy ludzi, którzy mogliby żyć, gdyby zostali wcześniej ostrzeżeni i znali podstawowe zasady ostrożności. Jak można to zmienić?