Teleskop

Zobacz i uwiecznij galaktykę Andromedy oraz planety i Księżyc

22 sierpnia 2016, 08:19

Nasz czytelnik sfotografował jeden z najbardziej malowniczych obiektów ziemskiego nieba. To galaktyka Andromedy, która choć jest oddalona o miliony lat świetlnych, to jednak można ją dostrzec gołym okiem i sfotografować. Nasz poradnik Wam to ułatwi.

Zobacz i uwiecznij galaktykę Andromedy

27 sierpnia 2013, 06:52

Nasz czytelnik sfotografował jeden z najbardziej malowniczych obiektów ziemskiego nieba. To galaktyka Andromedy, która choć jest oddalona o miliony lat świetlnych, to jednak można ją dostrzec gołym okiem. Nasz poradnik pomoże Wam nie tylko ją zobaczyć, lecz również uwiecznić na zdjęciu.

Pierwsze zdjęcie "komety stulecia"

24 kwietnia 2013, 10:28

Kosmiczny Teleskop Hubble'a wykonał pierwszą fotografię obrazującą Kometę ISON, która późną jesienią i zimą najprawdopodobniej będzie jedną z najjaśniejszych komet w dziejach ludzkości.

Widziałeś Księżyc przez teleskop?

23 kwietnia 2013, 07:18

Księżyc gołym okiem widział każdy z nas, ale ilu miało okazję spojrzeć na niego przez teleskop? Meksykanie pobili właśnie rekord Guinnessa w jednoczesnym patrzeniu uzbrojonym okiem na Srebrny Glob.

Jak można zrobić takie zdjęcie?

8 stycznia 2013, 04:28

Włoski fotograf-amator uwiecznił samolot przelatujący przed słoneczną tarczą w okolicach rzymskiego lotniska. Niezwykłe zdjęcie udało się mu wykonać w bardzo prosty sposób. Jaki?

Najpotężniejszy teleskop już działa

8 października 2012, 01:16

Naukowcy mają nowe urządzenie, które pozwoli im badać odmęty kosmosu z niedostępną wcześniej precyzją. Na australijskiej pustyni pracę bowiem rozpoczął najpotężniejszy radioteleskop stworzony przez człowieka.

Chilijskie teleskopy na tle gwiazd

9 maja 2012, 01:26

Dzięki technologii poklatkowej mieliśmy już okazję ujrzeć niesamowite krajobrazy naszej planety. Tym razem pokażemy Wam, jak wygląda chilijskie obserwatorium na tle miliardów gwiazd.

Za Plutonem jest olbrzymia planeta

10 lutego 2012, 01:27

Czy za Plutonem są jeszcze jakieś planety? Odpowiedź na to pytanie przyniosły dane z Teleskopu WISE. Na krańcach Układu Słonecznego jest planeta i to naprawdę olbrzymia. Co już o niej wiemy?

Kup obserwatorium astronomiczne

10 stycznia 2012, 01:10

Marzyliście zawsze o tym aby posiadać własne, 5-piętrowe obserwatorium astronomiczne wyposażone w 12-calowy teleskop katadioptryczny Meade Schmidt Cassegrain i 20-calowy teleskop Shafer-Maksutov? Nic prostszego. Swansea Astronomical Society zorganizowało właśnie wyprzedaż.

Najnowocześniejszy teleskop już działa

14 grudnia 2011, 01:31

Spektr-R, najbardziej zaawansowany radioteleskop w historii, który został wysłany na orbitę w lipcu, rozpoczął pracę. Rosjanie otrzymują zdjęcia bardzo odległych pulsarów, kwazarów i gwiazd neutronowych w niespotykanej dotąd jakości.

Świat 4 minuty po Wielkim Wybuchu

13 listopada 2011, 01:37

Astronomom w odległych zakątkach kosmosu udało się odnaleźć pradawną chmurę gazu, która uformowała się w pierwszych kilku minutach po Wielkim Wybuchu. Skład chmury zgadza się z teoretycznymi przewidywaniami, a zatem jest ona bezpośrednim dowodem na tę teorię powstania Wszechświata. Zobaczcie jak wyglądał on na samym początku.

Walka o uratowanie Teleskopu Webb'a

12 października 2011, 01:45

Przyszłość Kosmicznego Teleskopu Webb'a, który ma zastąpić wysłużonego już Hubble'a, stoi pod znakiem zapytania, ponieważ projekt przekracza 6 miliardów dolarów. W sieci toczy się walka o jego uratowanie.

Europa poleci w kierunku Słońca

10 października 2011, 04:19

Europejska Agencja Kosmiczna podjęła największe wyzwanie w swej historii. W 2017 roku w kierunku Słońca zostanie wysłana sonda warta miliard euro, a za drugie tyle powstanie olbrzymi teleskop.

Pierwsze zdjęcia z obserwatorium ALMA

8 października 2011, 04:26

Naukowcy otrzymali pierwsze zdjęcia z największego na świecie obserwatorium astronomicznego złożonego z sieci radioteleskopów. Zobaczcie, jak wygląda głębia kosmosu w zupełnie nowej odsłonie.

Największa sieć teleskopów już działa

5 października 2011, 04:18

Największa do tej pory astronomiczna instalacja świata, znajdująca się na pustyni Atacama w Chile sieć teleskopów radiowych ALMA, została uruchomiona. Tym samym rozpoczynają się badania początków Wszechświata i życia poza Ziemią.