Lodowiec

Właśnie narodziła się jedna z największych gór lodowych

12 lipca 2017, 13:44

Od Antarktydy oderwała się właśnie jedna z największych gór lodowych w historii badań obszarów biegunowych naszej planety. Ma powierzchnię prawie 12 razy większą od Warszawy i jest tylko o połowę mniejsza od województwa śląskiego.

Władze Dubaju chcą mieć własną górę lodową. Po co?

20 maja 2017, 08:34

Władze pustynnego Dubaju wyznaczyły sobie kolejny cel ze świata megalomanii. Po najwyższym budynku świata, największej sieci miejskich autostrad i sieci sztucznych wysp, teraz przyszedł czas własną górę lodową. Tak, dobrze przeczytaliście, górę lodową.

Kiedy grenlandzkie lodowce całkowicie się roztopią?

27 lutego 2017, 09:06

Grenlandzkie lodowce są znacznie bardziej wrażliwe na ocieplanie się klimatu niż wcześniej sądziliśmy. Po ostatnich badaniach naukowcy wiedzą już, kiedy wyspa będzie całkowicie wolna od lodu. Czy stanie się to znacznie szybciej niż nam się to wydaje?

Najwyższa góra Afryki traci swoją śnieżną czapeczkę

1 lutego 2017, 09:09

Najnowsze zdjęcia satelitarne pokazują w jak błyskawicznym tempie znikają wieczne lodowce ze szczytu Kilimandżaro, największej góry w Afryce. Słynna biała czapeczka niebawem przejdzie do historii i będzie ją można ujrzeć tylko na zdjęciach.

Największy sztorm od 15 lat ujawnił rosnący poziom Bałtyku

10 stycznia 2017, 07:11

Prognozy tempa podnoszenia się wód w oceanach okazały się niedoszacowane. Im lepszymi technikami pomiarowymi dysponujemy, tym więcej mamy dowodów na to, że globalna powódź nadejdzie znacznie wcześniej niż się tego dotychczas spodziewaliśmy.

Naukowcy w szoku. Gigantyczne lawiny zeszły w Tybecie

10 grudnia 2016, 11:36

W Tybecie doszło do zjawiska bez precedensu, którego naukowcy nie potrafią wyjaśnić, a które świadczy o radykalnych zmianach klimatycznych. Od lodowca Aru oderwały się dwie gigantyczne bryły lodu, które utworzyły jedną z największych lawin śnieżnych w historii.

Tatry, jakich jeszcze nie widziałeś, sprzed 20 tysięcy lat

29 lipca 2016, 13:19

Dwaj polscy naukowcy ujawnili dotąd nieznane oblicze naszych najwyższych gór sprzed 20 tysięcy lat. Tatry wyglądały wówczas zupełnie inaczej niż dziś. Niezmiernie ciekawe opracowanie wraz z trójwymiarowymi animacjami, znalazło się na łamach Journal of Maps.

Oto najsuchsze miejsce w Polsce. Poznaj jego zagadkę

22 kwietnia 2016, 10:41

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że najbardziej mokrym miejscem w naszym kraju są tatrzańskie szczyty. Jednak mało kto wie, gdzie znajduje się najbardziej suchy obszar w Polsce i dlaczego to właśnie tam spada najmniej deszczu. Poznajmy sekret tego miejsca.

Olbrzymi kanion spoczywa pod lodami Antarktydy

18 stycznia 2016, 08:05

Antarktyda skrywa wiele tajemnic. Jednym z nich jest kanion, dwukrotnie dłuższy od słynnego Wielkiego Kanionu Kolorado, który znajduje się w Stanach Zjednoczonych. Głębokość kolejnego cudu naszego świata określono na 1 kilometr. W jaki sposób powstał?

Zabójczy lodowiec

1 stycznia 2016, 00:00

10 stycznia 1962 roku w samym środku lata w Peru w Ameryce Południowej fala wysokich temperatur spowodowała gwałtowne topnienie śniegu na stokach góry Huascaran. Nikt jednak nie przewidywał, że ...

Piwo z lodowca

1 stycznia 2016, 00:00

Browar prowadzony przez Eskimosów na Grenlandii jest pierwszym na świecie producentem piwa, wykorzystującym wodę z topniejącego lodu. Znajduje się w miejscowości Narsaq, ponad 600 kilometrów na południe ...

Największe rzeki świata wysychają. Grozi nam kryzys?

27 sierpnia 2015, 09:17

Zmiany klimatyczne, gwałtowny wzrost populacji i coraz większe zapotrzebowanie na wodę sprawiają, że poziom największych rzek świata w ciągu ostatnich 50 lat wyraźnie się obniżył. Czy zagraża nam ogólnoświatowy kryzys wodny?

Rekordowo ciepło w najzimniejszym miejscu na świecie

28 marca 2015, 09:19

Przed kilkoma dniami w najzimniejszym regionie świata, wokół lodowatej Antarktydy, odnotowano nową najwyższą temperaturę w historii polarnictwa. Czy to dowód na to, że zmrożony na kość kontynent zaczyna doświadczać globalnego ocieplenia?

Erupcja wulkanu na Islandii stała się największą od 231 lat

6 listopada 2014, 08:12

Wulkan Bardarbunga na Islandii, który od dwóch miesięcy emituje siarkę, parę wodną oraz tryska potokami lawy, staje się coraz groźniejszy. Według wulkanologów takiej erupcji nie notowano na wyspie od 231 lat, czyli od historycznej erupcji wulkanu Laki.

Ponury scenariusz potężnej erupcji wulkanu na Islandii

20 września 2014, 08:03

Erupcja wulkanu Bardarbunga na Islandii nie ustaje. Z kraterów wydobywają się strumienie lawy i trujące gazy. Każdego dnia notuje się setki wstrząsów ziemi. Naukowcy opracowali trzy scenariusze dalszego rozwoju sytuacji. Jeden z nich jest szczególnie niepokojący.