Wichura

Ophelia najbardziej ekstremalnym żywiołem w Irlandii od 56 lat

17 października 2017, 07:21

Na Wyspach Brytyjskich rozpoczęło się wielkie sprzątanie po ex-huraganie Ophelia, który okazał się w Irlandii najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym od 56 lat. Najwięcej zniszczeń poczyniły huraganowe podmuchy wiatru. Niestety, zginęły 3 osoby.

Ophelia przechodzi nad Wyspami Brytyjskimi. Zginęły 3 osoby

16 października 2017, 18:55

Jeszcze nigdy we wschodniej części Atlantyku nie był tak potężnego huraganu. Ophelia pobiła rekord i przechodzi teraz nad Wyspami Brytyjskimi przynosząc tam ulewy i wichury, a na morzu potężny sztorm. W Irlandii, gdzie wiatr osiągnął 191 km/h, zginęły 3 osoby.

Przed nami bardzo wietrzny tydzień. Czy znów przejdzie orkan?

6 października 2017, 12:56

Cyrkulacja atmosferyczna, która ma miejsce nad Europą, sprzyja tworzeniu się głębokich układów niskiego ciśnienia, które w ciągu następnego tygodnia będą nam przynosić bardzo wietrzne i mokre dni. Czy czeka nas kolejny niszczycielski orkan?

Orkan Ksawery: 10 zabitych, wiele rannych, milion domów bez prądu

6 października 2017, 10:00

Orkan Ksawery przeszedł wczoraj nad zachodnią, południową i centralną Polską, przynosząc wiatr, który miejscami przekraczał 100 km/h. Niestety, jest już 10 ofiar śmiertelnych, wiele rannych, milion domów bez prądu, tysiąc zerwanych dachów, uszkodzone samochody i tysiące powalonych drzew.

Skąd się biorą orkany? Poznajcie najbardziej niszczycielskie z nich

5 października 2017, 10:06

Od października do marca mamy w Polsce sezon na porywisty wiatr. Jesienno-zimowe wichury różnią się od tych występujących latem swoją długotrwałością, ponieważ mogą siać zniszczenie nawet ponad dobę. Poznajmy historię tych zabójczych zjawisk.

Ksawery połamie drzewa i zerwie dachy. Sprawdźcie, o której godzinie

5 października 2017, 09:35

Dziś mieszkańców wielu regionów naszego kraju czeka namiastka tropikalnego cyklonu, ponieważ głęboki niż Ksawery przyniesie nam wichury i ulewne deszcze, które mogą powodować szkody oraz zagrażać zdrowiu i życiu. Gdzie wiać będzie najmocniej i o której godzinie?

Na Bałtyku sztorm do 9 stopni w skali Beauforta, burze i trąby wodne

4 października 2017, 12:12

Jeśli chcecie zobaczyć jesienny sztorm, to konieczne udajcie się nad Morze Bałtyckie, gdzie z każdą godziną nasila się zachodni wiatr. Wieczorem jego porywy mogą dochodzić do 85 km/h.

Sebastian przyniesie nam porywisty wiatr i sztorm na Bałtyku

13 września 2017, 09:04

Sebastian to pierwszy w tym sezonie orkan, który przeszedł nad Wyspami Brytyjskimi i zmierza nad Bałtyk. Na Śnieżce w Karkonoszach porywy wiatru osiągają już 130 km/h. Niż przyniesie nam duży spadek ciśnienia, porywisty wiatr, a na morzu sztorm.

Nawałnica w Puszczy Białowieskiej powaliła tysiące drzew

29 sierpnia 2017, 07:06

W niedzielnej nawałnicy, która przeszła nad Puszczą Białowieską, połamanych i powalonych zostało tysiące drzew. Niektóre konary zatarasowały tory kolejki wąskotorowej, stanowiąc zagrożenie dla turystów. Zobaczcie, jak wygląda puszcza po szaleństwie żywiołu.

Jak nie zginąć w lesie podczas nawałnicy? Zobacz poradnik

16 sierpnia 2017, 16:43

Tragedia w Borach Tucholskich uświadamia nam, w jak wielkim zagrożeniu znajdują się tysiące Polaków, którzy wypoczywają na obozach czy kempingach położonych wśród lasów. Jak postępować podczas burzy i jak nie dać się zabić przez spadające drzewo?

Katastrofalny bilans nawałnic, które szalały od kilku dni

12 sierpnia 2017, 10:21

Najpotężniejsze burze w tym sezonie przez kilka ostatnich dni siały zniszczenie w wielu regionach kraju. Są zerwane dachy, połamane drzewa, zniszczone auta i podtopienia. Niestety, bilans jest tragiczny, ponieważ zginęło 6 osób, a 34 zostały ranne.

Największe burze od początku tego roku. Duże zniszczenia

2 sierpnia 2017, 10:50

Sprawdziły się złowieszcze prognozy. W nocy nad zachodnią i północną Polską przetoczyły się zdecydowanie najpotężniejsze burze od początku tego roku. Niosły ze sobą ulewy, grad i wichury. Strażacy interweniowali już ponad pół tysiąca razy, a to jeszcze nie koniec.

Alarm pogodowy! Możliwe gradobicia i trąby powietrzne

1 sierpnia 2017, 06:55

Niezwykle rzadko wydajemy czerwony alarm burzowy. Dzisiaj jest ten dzień, a to oznacza, że czekają nas wyjątkowo gwałtowne burze z nawalnym deszczem, dużym gradem i wichurami, które mogą lokalnie powodować szkody. W których regionach będzie najgroźniej?

5 sytuacji podczas burzy, które mogą nas kosztować życie

26 lipca 2017, 10:52

Polacy bardzo często ignorują ostrzeżenia meteorologów przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi, sądząc, że nic im nie grozi. Podczas burzy stają pod drzewami i parkują samochody nad studzienkami. Zobaczcie, jak może się to skończyć.

Wieje, leje, mocno się ochłodziło, a ciśnienie gwałtownie rośnie

13 lipca 2017, 07:02

Noc okazała się bardzo niespokojna, ponieważ w wielu regionach kraju lało, miejscami również grzmiało i porywiście wiało. Temperatura gwałtownie spadała, podobnie jak ciśnienie. Co po sobie pozostawi niż atmosferyczny imieniem Xavier?