Noc

Najcieplej jest zawsze w samo południe? Bzdura!

3 października 2017, 07:26

Kiedy jest najcieplej? Najczęściej odpowiadamy, że w samo południe. Ale to bzdura. A kiedy jest najzimniej? Może o północy? Nic bardziej mylnego. To, co wydaje się nam oczywiste, wcale takie nie jest. Dlaczego?

Dzisiaj dzień miał się zrównać z nocą, ale tak się nie stanie. Dlaczego?

22 września 2017, 12:14

Wieczorem rozpocznie się astronomiczna jesień. Moment ten nazywany jest fachowo równonocą jesienną, ponieważ długość dnia powinna się zrównać z długością nocy. Tak się jednak dzisiaj nie stanie. Będziemy na to musieli poczekać jeszcze kilka dni. Dlaczego?

Dzień skraca się już od 2 miesięcy. Ile go straciliśmy?

24 sierpnia 2017, 09:39

Minęły dwa miesiące od początku astronomicznego lata i jednocześnie najdłuższego dnia w roku. Przez cały ten czas dzień systematycznie się skracał, a noc wydłużała. Ile ubyło nam godzin ze Słońcem na niebie i gdzie dzień skraca się najszybciej?

Nocą spadną na nas łzy św. Wawrzyńca. To będzie widowisko!

12 sierpnia 2017, 16:43

Najbliższych nocy zapowiada się nieziemski spektakl na niebie i to nie z powodu błyskawic, lecz meteorów z roju Perseidów. Spadną na nas kosmiczne kamyki nazwane łzami św. Wawrzyńca. Gdzie, kiedy i jak je obserwować? Mamy dla Was specjalny poradnik.

Tylko 4 stopnie przy gruncie. Kolejne noce będą równie zimne?

8 sierpnia 2017, 09:17

Miniona noc przyniosła temperatury spadające w niektórych regionach kraju do 6 stopni, a przy gruncie do zaledwie 4 stopni. Tak zimno nie było od miesiąca. Czy kolejne noce i poranki będą równie zimne? A może czeka nas większe ocieplenie? Sprawdźmy.

Upał niemal do północy. Jedna z najgorętszych nocy

2 sierpnia 2017, 08:17

Po najgorętszym dniu od początku tego roku nadeszła wyjątkowo ciepła noc, która miejscami zapisze się w pogodowych kronikach, ponieważ temperatura niemal do północy sięgała 30 stopni i nawet do świtu nie chciała spaść poniżej 27 stopni.

Nadchodzą tropikalne noce. Co zrobić by spokojnie zasnąć?

30 lipca 2017, 09:40

Lubimy, gdy jest ciepło, jednak, gdy po upalnym dniu nadchodzi duszna noc, wiercimy się nie mogąc zmrużyć oka. Jak poradzić sobie, gdy temperatura nie chce spaść poniżej 20 stopni? Mamy praktyczne porady, które pozwolą Wam spokojnie spać i być wypoczętym.

Nadmiar światła słonecznego może być bardzo groźny

29 lipca 2017, 09:24

Tego lata niebo nad Polską nadzwyczaj często jest zachmurzone, częściej też pada deszcz. Dociera do powierzchni ziemi mniej światła niż zwykle o tej porze roku. Czy działa to nasz organizm niekorzystnie? Okazuje się, że niekoniecznie.

Dzień skraca się błyskawicznie. Ile już go straciliśmy?

27 lipca 2017, 09:08

Minął miesiąc od początku astronomicznego lata i jednocześnie najdłuższego dnia w roku. Przez cały ten czas dzień systematycznie się skracał, a noc wydłużała. Ile ubyło nam minut lub godzin ze Słońcem i gdzie dzień skraca się najwolniej?

Fale, węzły i dziury na niebie. Tego fotograf się nie spodziewał

11 lipca 2017, 12:08

Niezwykłe obłoki srebrzyste, które pojawiają się w letnie noce zachęciły kanadyjskiego fotografa do uwiecznienia ich specjalną kamerą, rejestrującą obraz w tysiącach klatek na sekundę. Gdy powstał z tego filmik poklatkowy, obłoki te ujawniły swoje piękno.

Wyjątkowo zimne noce. Temperatura poniżej 5 stopni

5 lipca 2017, 08:48

Przed nami kilka naprawdę zimnych, jak na lipiec, nocy i poranków, które będą przynosić temperaturę spadającą na przeważającym obszarze kraju poniżej 10 stopni, a miejscami nawet poniżej 5 stopni. Przy gruncie będzie już bardzo blisko zera.

Przed nami najkrótsza i najjaśniejsza noc w tym roku

20 czerwca 2017, 09:25

Nadchodząca noc będzie naprawdę wyjątkowa, bo najkrótsza i jednocześnie najjaśniejsza w całym 2017 roku. Mimo, iż potrwa zaledwie 7 godzin, to możemy ją wykorzystać np. do obserwacji nieba, a na nim ujrzymy kilka bardzo ciekawych zjawisk. Jakich?

Romantyczne zjawisko nad Polską. Musisz je zobaczyć

16 czerwca 2017, 10:12

Od kilku dni, po zachodzie Słońca, możemy ujrzeć nietypowe i zarazem bardzo ciekawe zjawisko, którego pochodzenie wciąż nie jest do końca rozwikłane. Mowa o obłokach srebrzystych. Mamy dla Was poradnik, jak, gdzie i kiedy je najlepiej obserwować.

Koszmarnie gorąca noc. Nie było mniej niż 42 stopnie

8 czerwca 2017, 08:19

Ostatnie okresy letnie w Polsce przynosiły nam tzw. tropikalne noce. Mówi się o nich wówczas, gdy temperatura nie spada przez całą noc poniżej 20 stopni. Jaka była najwyższa temperatura odnotowana w naszym kraju w nocy, a jaki jest rekord ogólnoświatowy?

Dzień jeszcze się wydłuża. Kiedy zacznie go ubywać?

26 maja 2017, 08:13

Co dobre, nie trwa wiecznie. Uwielbiamy, kiedy dni są długie, a noce krótkie, bo sprzyja to większej aktywności poza domem. Jednak już niedługo stanie się nieuniknione, dzień zacznie się skracać i tak też będzie przez następne pół roku.