Mróz

Wyjątkowo wczesny atak zimy w USA. Takiej śnieżycy nie było od 103 lat

4 października 2017, 15:31

Zawieje śnieżne z prawdziwego zdarzenia nadzwyczaj wcześnie nawiedziły rejon Gór Skalistych w USA. Miejscami spadło tak dużo śniegu, że samochody są zasypane po same dachy.

Płynie do nas powietrze znad Rosji. Noce i poranki z przymrozkami

26 września 2017, 08:01

Wszystko wskazuje na to, że powtórzy się sytuacja z ubiegłorocznego września, gdy pierwsze przygruntowe przymrozki na większym obszarze kraju pojawiły się w ostatnich dniach miesiąca. Sprzyja temu kontynentalne powietrze, które płynie do nas znad Rosji.

Coraz zimniejsze noce. W przyszłym tygodniu pierwsze przymrozki?

19 września 2017, 10:00

Napływ powietrza polarno-morskiego i większe rozpogodzenia sprawiły, że miniona noc przyniosła nam najniższe temperatury w tym sezonie. Miejscami temperatura spadła w pobliże zera, a trawy i szyby aut pokrył szron. Wkrótce może być jeszcze zimniej.

Na Syberii spadł pierwszy śnieg. Czy to już początek zimy?

27 sierpnia 2017, 09:29

Na Jakucję, najzimniejszy region Rosji, zaczął prószyć pierwszy w tym sezonie śnieg. Nie widziano go tam od maja, a więc od 3 miesięcy. Mieszkańcy nie są zaskoczeni zimowymi krajobrazami podczas astronomicznego lata, wręcz przeciwnie, mówią, że śnieg się spóźnił.

Astronomiczne straty w rolnictwie z powodu niepogody

15 sierpnia 2017, 10:59

Niepogoda, która w tym sezonie dotknęła nasz kraj, powoduje gigantyczne szkody na polach i w sadach, które sięgają miliarda złotych. Przyczyną jest głównie najzimniejszy kwiecień od 14 lat, który przyniósł wyjątkowo późną falę przymrozków i śnieżyc.

Dorośli i dzieci cieszą się ze śniegu, bo nie widzieli go od 6 lat

16 lipca 2017, 08:19

Nietypowe chłody i opady śniegu nawiedzają kraje Ameryki Południowej. Temperatura jest nawet o 20 stopni niższa od normy wieloletniej, w dodatku przechodzą paraliżujące śnieżyce. W Santiago, stolicy Chile, śnieg spadł po raz pierwszy od 6 lat.

80 stopni poniżej zera. Kulminacja mrozów na Antarktydzie

6 lipca 2017, 08:12

Na lodach Antarktydy nastał szczyt pory największych mrozów. Temperatura w najzimniejszych regionach kontynentu spada poniżej minus 80 stopni. Muszą to znosić polarnicy, zimujący w bazach badawczych. Jak sobie radzą z lodowym piekłem?

Na północy Europy mróz i śnieg, a na południu wściekły żar

25 czerwca 2017, 09:32

Europa przeżywa nadzwyczajne skrajności pogody, a Polska znalazła się dosłownie między młotem a kowadłem. Na północy kontynentu zrobiło się tak zimno, że spadł śnieg, z kolei mieszkańcy południa przeżywają wyjątkową falę upałów połączoną z suszą. Co się dzieje?

O poranku przy gruncie były nawet minus 2 stopnie

3 czerwca 2017, 07:50

Tym razem wyjątkowo nie cieszymy się, że nasze prognozy się sprawdziły, ponieważ poranek zgodnie z wczorajszymi ostrzeżeniami przyniósł na północy i północnym wschodzie kraju lokalne przymrozki. Temperatura spadła przy gruncie nawet do minus 2 stopni.

W weekend wracają wyjątkowo późne przymrozki

2 czerwca 2017, 10:04

Fatalna wiadomość dla rolników, sadowników i ogrodników, ponieważ nadzwyczaj późno, bo w pierwszych dniach czerwca, wracają przymrozki. Ostrzegaliśmy przed nimi przeszło tydzień temu i choć liczyliśmy, że jednak nie nadejdą, to zjawią się i mogą być groźne.

W drugiej połowie tygodnia wracają przymrozki

23 maja 2017, 07:50

Spełnia się najczarniejszy sen ogrodników, sadowników i rolników, w drugiej połowie tygodnia mogą wrócić przymrozki, które mogą się okazać bardzo niebezpieczne dla upraw. W których regionach kraju należy się ich spodziewać i jak silne będą tym razem?

Kochacie burze? Boicie się upału? Oto pogodowe zboczenia

20 maja 2017, 09:50

Podobnie jak lęk przed wysokością, pająkami i ciasnymi pomieszczeniami ma swoją nazwę, tak również paniczne obawy przed zjawiskami pogodowymi lub pasja do nich znalazły swoje określenie w słownikach psychologicznych. Dowiedzcie się, którą z nich macie.

Temperatura jest tam teraz o 100 stopni niższa niż w Polsce

18 maja 2017, 08:35

Na termometrach będziemy mieli dzisiaj w cieniu około 25 stopni. Jednak są miejsca na naszej planecie, gdzie ich mieszkańcy muszą znosić temperaturę nawet o 25 stopni wyższą, jak i o prawie 100 stopni niższą od tej, którą my teraz odczuwamy. Poznajmy te miejsca.

Pogoda zgotuje nam bardzo ciężki rok. "Ceny pójdą w górę"

17 maja 2017, 09:23

Nie mamy dobrych wieści dla tych, którzy lubią krajowe warzywa i owoce, bo są smaczne i tanie. Z powodu wyjątkowo kapryśnej pogody straty na polach i w sadach są największe nawet od kilkudziesięciu lat, a to oznacza, że za owoce zapłacimy dużo więcej niż zwykle.

Niezwykłe zjawisko. Jak powstały lodowe kwiaty?

12 maja 2017, 07:50

Późne przymrozki sieją zniszczenie w świecie flory, jednak w całym tym dramacie można dostrzec coś pięknego. To niezwykłe zjawisko nazywane jest potocznie "lodowymi kwiatami" lub "włosami lodowymi". Jak powstaje ten fenomen i gdzie możemy zobaczyć?